Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Havalimanlarında kayıp eşya bölümleri

Havalimanlarında kayıp eşya bölümleri

Havaalanı ve havalimanlarında buluntu eşya, unutulan eşya, yitik eşya, kayıp valiz ve unutulan valiz gibi durumlarla karşılaşılması durumunda hizmet veren bölümlerdir. Uçuş sonlandıktan sonra bagaj alma bölümünde, yolcunun valizine ulaşamaması sorununun bir çok olasılığı vardır. Valiz uçağa hiç koyulmamış olabilir, uçaktan indirildiği halde yanlış bantta duruyor olabilir, yanlışlıkla veya bilerek valizi bir başkası almış olabilir ya da içindeki eşyalardan ötürü kargo kontrol bölümünde denetlenmeye alınmış olabilir. Eksik veya hasarlı bagaj çıkması, uçak içerisinde eşya unutulması veya yolculara ait eşyaların kaybolması gibi durumlarda tercih edilen havayolu şirketine ya da şirketin bağlı olduğu yer hizmetlerine müracaat edilmelidir. Bu tür başvurular, kimlik, bagaj ve uçuş bilgileri ile yapılmaktadır.

Kayıp eşya yetkilisinin verdiği formu detaylı doldurmak büyük önem arz etmektedir. Zira kayıp bagajın rengini, şeklini, içindekileri ayrıntılarıyla anlatmak bulunmasını kolaylaştırmaktadır. Bagaj etiketinin kaybolması durumunda yapılan başvurular yine sisteme alınır fakat bagajın bulunamaması halinde bu form yasal bir geçerlilik sağlamaz. Bu nedenle bagaj etiketi büyük önem taşımaktadır. Başvuruyla birlikte kayıp bagaj raporu tutularak, kayıp bagajla alakalı araştırmaya başlanmaktadır. Yetkililer bagaj aramasını dünya çapında kullanılan Word Tracer isimli bir sisteme yükleyerek formda doldurulan bilgilere göre otomatik eşleştirme yapmaktadır. Bulunan bagaj en kısa sürede, ücretsiz olmak üzere yolcuya teslim edilmektedir. Bir aylık arama süresi içinde bulunamayan bagajlar için ise tazminat ödenmektedir.

Kayıp bagajla ilgili havayolu şirketi veya hizmet aldığı yer hizmet birimleri ilgilenmektedir. Havayolu firmasının internet sitesinden ya da çağrı merkezinden bagaj takip numarası ile bagajın durumunu öğrenebilmek mümkün olmaktadır. Uçak içerisinde eşya unutulması halinde ise uçuş detayları ve koltuk numarasının bildirilmesi suretiyle gerekli kontrol yapılarak herhangi bir buluntu eşya bilgisine ulaşıldığında iletişme geçilmektedir. Eksik veya hasarlı bagaj durumu ile karşılaşılması durumunda yine Kayıp ve Buluntu Eşya ofislerine müraacat edilmelidir. Seyahat bileti, bagaj bileti ve kimlik ile yapılan bu başvurularda hasarlı bagaj ve / veya eksik eşya raporu tutulmaktadır. Bu tür durumlarda başvuru, seyahat tarihinden itibaren yedi gün içerisinde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir