Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Havalimanlarının Sunduğu Terminal Servisleri

Havalimanlarının Sunduğu Terminal Servisleri

Havalimanlarının yolcularına terminal bölümlerinde sunduğu servisleri nelerdir ki bu servislerin kalitesi ve konforu ulaşımda havayolu vasıtalarının diğer ulaşımlara tercih edilmesini sağlamakta ve kullanımını artırmaktadır. Bu hususlar nelerdir diye araştırıldığında günümüz modern havalimanlarının terminal kısımlarında yolcuların bebek bakımından sağlık odasına, mescidinden otoparkına varan her türlü ihtiyacına cevap veren servisleri olduğu görülecektir. Ortalama bir havalimanı binası iç hatlar, dış hatlar ve genel terminallerinden oluşmaktadır. Her terminal binasına özel araçları ile gelen ve giden yolcu sayısı düşünüldüğünde en büyük ihtiyacın otopark olduğu görülmektedir. Havalimanının büyüklüğüne ve kapasitesine göre araç kapasiteli yapılan açık veya kapalı olmak üzere ikiye ayrılan otoparklar terminal alanlarına rahatça girip çıkmayı kolaylaştırmaktadır.

Havalimanlarında bulunun VIP salonlarına sunulan imkanlar ile uçağın sefer saatini beklemek oldukça konforludur. Ayrıca her havalimanında ve her havayolu firmasının olmasa da yemek yenilebilen, içecek ikram edilen, aperatif bir şeyler atıştırılabilen lounge salonlarda konforlu ve rahat koltuklarda oturarak uçuşu beklerken televizyon izlenebilir. Ayrıca uçakların rötar yapması, aktarmalı uçuşlardaki bekleme süresinde veya uçuş saatinden erken gelen firmaların yolcuları lounge salonlarda ağırlanmaktadır. Gelen ve giden yolcuların bekleme ve dinlenme salonları, bagaj alım salonu, bilet satış ofisleri, check-in bankosu, self check-in bankosu, pasaport kontrol alanları, açık veya kapalı otopark, havalimanının bulunduğu şehir hakkında bilgi ve turizm hizmetlerinin alınabileceği turizm ofisleri havaalanlarında sunulan hizmetlerin bazılarıdır.

Uçak bileti satışının yapıldığı havayolu firmaların satış ofisleri de alan içerisinde bulunabilir. Alandan şehir merkezlerine gitmek isteyenlerin ulaşımını sağlamak için ticari taksi durakları, toplu taşıma araçları, araç kiralama ofisleri, Havaş servisleri, firmaların yolcu servislerini bulmak mümkündür. Uçaktan yeni inmiş veya binecek olanların bir şeyler atıştırarak sıcak veya soğuk bir şeyler içmeleri için kafe ve restoranlar, hediyelik eşya alınabilecek mağazalar, acil müdahale durumları için sağlık odası, bebekli annelerin ihtiyaçları için bebek bakım odası, ibadet yapmak isteyenler için mescit bütün havalimanlarında vardır. Yolcuların nakit sıkıntısı yaşamamaları için ATM ve döviz büroları, kayıp buluntu eşya salonları, konferans salonu, bagaj kaplama, kuaför, lostra, emanet ve danışma alanları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir