Çarşamba , Ekim 20 2021
Anasayfa / Seyahat Önerileri / İlk defa uçacaklar için öneriler

İlk defa uçacaklar için öneriler

Hayatınızda ilk defa uçuş yolculuğu yapıyorsanız size ilk önerimiz kendinize bir liste oluşturarak uçmak için gerekli evrakların listesini yapmaktır, zira ilk defa uçuş yolculuğu yapan yolcuların sıklıkla başına gelen bir durum gerekli evrakların hava limanına getirilmemesidir. Özellikle biletinizin tarih ve saatini kontrol etmeli ve onlinecheck-in yapmadıysanız ve yanınızda bagajınız da varsa; yurt içi uçuşları için uçuşunuzdan en az bir saat önce ve yurt dışı uçuşları için ise uçuşunuzdan en az iki saat önce hava limanında olacak şekilde kendinizi ayarlamalısınız. Elbette ki ilk defa uçacağınız için uçuşunuzdan günler önce yolculuk için kullanacağınız hava limanının tam olarak nerede olduğunu, ulaşımınızı nasıl sağlayacağınızı, hava limanına ulaşabilmek için ne kadar bir süre yolculuk yapacağınızı belirlemeniz uçuşunuzu kaçırmamanız bakımından hayati önem taşımaktadır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise bagaj kontrolü ve bagajlarda taşınması yasak olan ürünlerdir, şayet hava yolu şirketinin bagaj taşıma politikası gereği yasak olan bir ürünle seyahat etmek istemeniz halinde bagajınızı açmak ve yasaklı ürünü boşaltmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına seyahatinizden evvel muhakkak yolculuk yapacağınız hava yolu şirketinin web sitesini ziyaret ederek bagaj kurallarını incelemelisiniz. Yanınızda el bagajınızın da olması durumunda el bagajlarında sıvı taşınmadığından bu hususa da dikkat edilmesi gerekecektir, diz üstü bilgisayar ile seyahat edecekseniz kontrollerde güvenlik görevlilerinin bilgisayarınızı açmanızı da talep edeceklerdir.

İlk defa uçak yolculuğu yapacağınız için yanınıza mide bulantısı için ilaç alabileceğiniz gibi, uçak içindeki hava basıncındaki değişmelerin etkisini azaltabilmek adına yanınıza şeker veya sakız da alabilirsiniz. Uçakta koltuğunuza oturduktan sonra; uçak içerisinde uyulması gereken kurallar, uçağın ne zaman havalanacağı ve ne zaman iniş noktasına varacağı, gideceğiniz yerdeki hava durumu ve benzeri bilgiler uçaktaki görevliler tarafından anons edilecektir. Özetle ilk defa uçacaksanız özellikle uçak kalkış saatinizden bir veya iki saat evvel hava limanına gitmeniz, evden çıkmadan önce son kontrollerinizi yapmanız ve bagaj kurallarına uygun bir bagaj hazırlamanızın size çok yardımı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir