Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / İran kar yağısı dolayısıyla seferler iptal

İran kar yağısı dolayısıyla seferler iptal

Çok maruz kaldığı sorunlardan biri de kötü hava şartlarından dolayı uçakların iniş ve kalkışlarda yaşadığı problemlerdir ki İran’da etkili olan kar yağışı uçak seferlerinin aksamasına sebep oldu. Olumsuz hava şartlarından dolayı uçak seferleri iptal olduğu için havalimanında mahzur kalan yolcular bu durumu Atatürk Havalimanı’nda protesto ettiler. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan İran’ın başkenti Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’na uçacak olan yolcular hava muhalefeti nedeni ile ülkelerine dönemediler. 24 saat gibi uzun bir zaman havalimanında beklemek yolcuları yormuş ve yıpratmış, yaşanan stres üzerine havayolu şirketinin kendilerine açıklama yapmaması, yiyecek ve içecek konusunda da yardımda bulunmaması yolcuların sinirleri daha da germiş olduğu belirtildi.

İran’da artan kar yağışı havayolu ulaşımını kötü etkilemiştir. Başkent Tahran’da kar yağışı nedeniyle İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan yapılan ve havalimanına yapılacak olan bütün seferlerin iptal edildiği bildirildi. Ülkenin haber merkezlerinden Tesnim Haber Ajansı’nın verdiği bilgiye göre kar yağışının etkisinin artması ve fırtınanın çıkması üzerine, herhangi bir kaza ve kötü bir olayla karşılaşmamak için iptallerin yapıldığını belirtti. Havalimanının pisti karla kaplanınca piste inmeyi bekleyen uçakların İsfahan Havaalanı’na yönlendirildiği kaydedildi. Kar yağışının etkisini artırması hava yolu ulaşımını olumsuz etkilemiş öte yandan yaşanan yoğun kar yağışı eğitim hayatını da sekteye uğratmıştır. İran Haber Ajansı ISNA, İranlı öğrencileri sevindirecek başkent Tahran ve ilçelerindeki 1 günlük okul tatili haberini duyurdu.

Uçaklar, meteorolojinin limitin altında olduğu yani görüşün düştüğü durumlarda, aşırı rüzgâr, çok yoğun kar yağışı gibi durumlarda güvenlik tedbirleri gereği uçuş gerçekleştirmezler. Öncelikle uçağın uçuş saati geciktirilir, kötü hava şartları uzun sürecekse uçağın bağlı bulunduğu diğer uçuşlar da rötara giriyorsa seferler iptal edilir. Rötar veya seferlerin iptalinde havayolu şirketlerinin yolcularına karşı bazı yükümlülükleri vardır. Bu sorumluluklar gerçekleştirilmediğinde bazı gerginliklerin yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. İptal olan İran seferinde, 24 saat gibi uzun bir süre beklenmesi, otel hizmetinin sunulmaması, bir açıklamamanın yapılmaması de yaşanan talihsiz olaylardandır. Bu olaylarda hava yolu firmasından yetkili bir kişinin yapacağı açıklama ve yolcuların ihtiyaçlarıyla ilgilenilmesi gerilen sinirleri yatıştırmaya yetecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir