Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Adresi

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Adresi

Ülkemizin Akdeniz bölgesinde bulunan Isparta ilinden uçak ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız kentte bulunan Süleyman Demirel adını taşıyan havalimanın adresine internet aracılığı ile ulaşmanız mümkündür. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı adresi Isparta ve Burdur illeri ile Dinar ve Keçiborlu ilçe merkezlerinin tam ortasında kuruludur. Isparta ilimiz gül yetiştiriciliği ile meşhurdur.

Isparta ilinde huzuru bulabileceğiniz ve manzarası ile öne çıkan pek çok yer mevcuttur. Bu mekanların başında Eğirdir Gölü gelmektedir. Eğirdir Gölü temiz havası ve piknik yapabileceğiniz ortamları ile dikkat çekmektedir. Yazılı Kanyon’da Isparta ilinde görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Bir doğa harikası olan Yazılı Kanyon’u eğer Isparta’ya giderseniz mutlaka görmelisiniz. Eğer lavanta kokularını bolca ciğerinize çekmek istiyorsanız Lavanta Vadisi sizleri beklemektedir. Tarihi açıdan da pek çok mekana sahip olan Isparta ilinde Antiocheia Antik Kenti’ni kesinlikle görmelisiniz. Dündar Bey Medresisi de Selçuklular zamanında kalma bir medrese olup o dönemin mimarisini en iyi biçimde yansıtmaktadır. Adada Antik Kenti bu ilin bir diğer önemli tarihi yapısıdır. Pınargözü mağarasına uğrayarak burada buz gibi suyunu tadıp piknik yapabilirsiniz. Zindan mağarası ise Isparta’nın Aksu ilçesinde bulunmaktadır. İçerisinde dikitler, mağara incileri ve sarkıtlar bulunmaktadır.

Isparta’ya özgü pek çok yöresel yemekte bulunmaktadır. Bu yöresel lezzetlerin başında banak gelmektedir. Banak yemeği dana ya da koyun etlerinin döner pidesi ile buluşturulması ile yapılmaktadır. Gülü ili meşhur olan Isparta’nın içecek olarak da gül şurubu şehrin yöresel içeceğidir. Gül çayı da bir başka yöresel içeceğidir. Gül lokumu ve gül reçelinin tadı burada bir başkadır. Su peltesi ve dirgit Isparta mutfağına ait tatlılardır. Bu ilimize ait bir diğer yöresel yemek ise bakla boranisidir. Sebze sevenler için harika bir lezzettir. Kesmik güllacı ise Yalvaç ilçesine özgü bir lezzettir. Kesmik güllacı diğer güllaçlardan farklıdır. İçerisinde lora benzeyen bir peynir çeşidi vardır. Ayrıca Isparta ilinde Süleyman Demirel Üniversitesi adı ile bir tane üniversite vardır. Kızıldağ Milli Parkı ise en çok ziyaret edilen parkıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir