Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Kuruluşu

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Kuruluşu

Isparta sınırları içerisinde bulunan ve burası ile diğer illerin hava yolu bağlantısını kuran Süleyman Demirel Havalimanı bölge için de çok büyük bir öneme sahip olup kuruluşu ile birlikte bölgede ciddi bir hareketlilik meydana gelmeye başlamıştır. Akdeniz Bölgesi ile iç bölgelerin geçiş noktasında yer alan Isparta’ya havalimanı ilk olarak 1997 yılında hizmete girmiştir. Havalimanı konum olarak Isparta kent merkezi ile Burdur ilçelerinin ortasında yer alır ve buna bağlı olarak Burdur’dan gelen insanlar da burayı etkin olarak kullanır. Yıllık 1,5 milyon yolcu kapasitesine sahip olan havaalanı 5.400 m2’lik bir alana sahiptir. Terminal binalarının büyüklüğünün bu kadar fazla olması havalimanı açısından son derece önemlidir.

Ülkemizin önemli kentlerinden bir tanesi olan Isparta’da yaklaşık 450 bin insan yaşamaktadır. Akdeniz ile iç bölgelerin arasında yer alması çok fazla gelişmesine imkan vermese de yapılan yatırımlar sayesinde burada farklı üretimler yapılmaktadır. Bunun dışında kent içerisinde çok sayıda tarihi ve turistik nokta bulunmakta olup bunları görmek isteyen kişiler uzak noktalardan buraya gelmektedir. Tarih boyunca farklı medeniyetlerin hakimiyeti altında yer alması Isparta için çok sayıda tarihi yapı anlamına gelirken bölgenin coğrafi özellikleri de doğal güzelliklerin sayısının bir hayli fazla olmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı yılın özellikle yaz aylarında çok sayıda insan buraya söz konusu mekanları daha yakından görmek için geldiği bilinmektedir.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı Tanıtımı

Isparta denilince akla çok sayıda yer gelmekte olup bunlardan bir tanesi de Isparta Süleyman Demirel Havalimanı ile Ayestefanos Kilisesidir. Eğirdir de yer alan bu kilisenin 19.yüzyılda yapıldığı bilinmektedir. Farklı bir mimarisi olan bu kiliseyi ziyaret etmek için ülke dışında Hristiyanlar gelmektedir. Şehir turizminin çok önemli bir noktası olarak dikkat çekmektedir. Bunun dışındaki bir başka önemli nokta ise Kutlubey Ulu Camidir. Şehir merkezinde yer alan caminin 1400’lü yıllarda inşa edilmiş olmasına rağmen halen ayakta durması insanları hayretlere düşürmektedir. Zaman zaman onarımların yapıldığı cami şehrin en eski yapılarından bir tanesidir. Bunların dışında yine şehrin farklı noktalarında bunlara benzer yapılar yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir