Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / İstanbulda uçaklar 121 kişilik ortalamayla uçtu

İstanbulda uçaklar 121 kişilik ortalamayla uçtu

İstanbulda yer alan havalimanlarından uçaklar ve uçak seferlerine dair alınan bilgiler neticesinde şehirden hareketlenen uçaklar 121 kişilik ortalamayla uçtu. İstanbulda uçaklar 121 kişilik ortalamayla uçtu haberi esasında şehrin çok büyük bir başarısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira söz konusu rakam esasında bir rekor düzeyindedir. Aynı zamanda bu durum şehirde havayolu ulaşımına olan ilginin çok fazla olduğunu da göstermektedir. Bunun yanı sıra İstanbul’da hava ulaşım sektörünün hızlı bir şekilde gelişmesi söz konusu yolcu ortalamasının yakalanmasında etkili olmuştur. Atatürk Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden gerçekleştirilen uçak seferlerinden elde edilen veriye göre 2007 yılı ile 20017 yılı arasındaki ticari amaçlı seferlerle seyahat eden uçuş sayısı 5 milyon 552 bin 338 olarak tescil edilmiş durumdadır. Böylece söz konusu havalimanlarının çok sayıda yolcuya ev sahipliği yaptıkları da ortaya konmuştur.

Uçak boşuna ortalama yolcu sayısının 121 olarak tespit edilmiş olması oldukça başarılı bir ortalama olarak tanımlanmaktadır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi verilerine göre bu sayı 10 yıllık bir ortalamanın resmi internet sitesinden yayınlanmış halidir. Bu doğrultuda son 10 yıl içerisinde ülkemizde havayolu ulaşımının oldukça seri bir şekilde gelişim gösterdiğini söylemek mümkün olmaktadır. Yine özellikle İstanbul’un dünya genelinde önemli bir uçuş merkezi konuma yükseldiğini söylemek de mümkün olmaktadır. Esasında bu durum İstanbul’un coğrafi konumunu olumlu yönde kullanmasının doğal sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra şehirdeki havayolu ulaşım sektöründeki olumlu gelişmeler söz konusu başarının yakalanmasında etkili olmaktadır.

Yolcu sayısının artması esasında firmaların müşteri memnuniyet eksenli bir şekilde uçuşlarını gerçekleştiriyor olmalarından da kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte Uçakların çok daha konforlu ve güvenli bir ulaşım hizmetini sunabiliyor olmaları da olumlu yönde bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine erken rezervasyon yaptıranlara çok daha indirimli bir şekilde uçak biletlerinin satılıyor olması, havayolu ulaşımını çok daha ulaşılabilir kılmaktadır. Bütün bu bilgiler havayolu sektörünün ülkemizde oldukça gelişmiş olduğunu gösteren bilgilerdir. Bu durum sadece ülkemiz için geçerli değil tüm dünya genelinde geçerli olan bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir