Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Kar etkisiyle uçağın burnu havalandı

Kar etkisiyle uçağın burnu havalandı

İran başkenti Tahran üzerinde sürekli devam eden yoğun kar yağışı hava yolu ulaşımını olumsuz etkiledi ve yağan kar havalimanında beklemede bulunan bir uçağın burun kısmının havaya kalmasına sebep oldu. İran’ın haber merkezi Tesnin Haber Ajansı’nın yaptığı habere göre, olay Tahran’ın havalimanlarından olan Mehrabad Havalimanı’nda yaşandı. Fokker 100 tipi yolcu uçağının yağan ve biriken kar nedeniyle kuyruk ve arka bölümü ağırlaşmış. Kuyruk ve arka kısımda meydana gelen ağırlığın uçağın burun kısmının kalkmasına sebep olduğu belirtilmiş. Bir gün öncesinden başlayan ve hala yağmaya devem eden kar yağışı sebebiyle başkentin İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı ve Mehrabad Havalimanı’ndaki tüm uçak seferleri iptal edildi.

Başkent Tahran’daki kar yağışı İstanbul’dan ülkelerine dönmek isteyen vatandaşları da etkilemiştir. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’na yapılacak olan uçak seferleri hava muhalefetinden dolayı iptal edilince yolcular ülkelerine dönemediler. 24 saatten fazla bir zaman havalimanında beklemek zorunda olan yolcular, hava yolu şirketi ile gergin anlar yaşamış ve olayı protesto etmişlerdir. Uçak seferlerinin iptali ile ilgili yetkililerin bir açıklama yapmaması, ihtiyaçlarının giderilmemesi zaten yorulmuş olan yolcuları germiş ve gergin dakikaların yaşanmasına sebep olmuştur. Ayrıca yağan kar sadece hava yolu ulaşımını olumsuz etkilememiş aynı zamanda bu durumdan eğitim de nasibini almıştır. Haber merkezlerinin verdiği bilgiye göre Başkent Tahran’da eğitime bir gün süre ile ara verilmiştir.

Yağan kar yağışı hava ulaşımında gecikmeler ve iptallere neden oluyor. Kar yağışından en az etkilenmek için havaalanında gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Pistlerde devamlı kar temizleme çalışmalarının yapılması, uçakların da pist başında buzlanmaması için alkol ve glikoz karışımı su ile yıkanması gerekir. Pistlerin buzlanma derecelerinin cihazlar ile ölçülür. Pist başı, ortası ve sonunda yapılan ölçümler zayıftan iyiye doğru değerlendirme tablosu çıkarılır. Bu değerlendirmeler otomatik sistemle uçaklara bildirilir ve pistin buzlanmaya karşı alkolle yıkanması beklenir. Ayrıca uçakların kanat, motor ve gövdesi de buzlanmaya karşı alkol püskürtülerek yıkanır. Yapılması gereken bu işlemler biraz maliyetli olsa da yolcuların ulaşımının vaktinde sağlanarak müşteri memnuniyetinin oluşması için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir