Çarşamba , Ekim 20 2021
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Kars Harakani Havalimanı Tanıtımı

Kars Harakani Havalimanı Tanıtımı

Havayolu ulaşımı söz konusu olduğunda Kars gibi doğa şartları çetin şehirlerde havalimanı bulunması önemli kazanımları beraberinde getirmekle birlikte Harakani Hava Meydanının şehrin tanımı açısından da oldukça önemli bir işlevi olduğu bilinmektedir. Kars şehrinin tanıtımı ile ilgili olarak düzenlenen organizasyonlarda ulaşım seçeneği olarak genellikle havayolları tercih edilmektedir. Bu durum ise doğal olarak Harakani Havalimanının bölgeye önemli bir katkı sunduğu gerçeğini ortaya çıkartmaktadır. Kars ilinde yer alan terminal binasının ülkemizin en yüksek rakımlı bir uçuş merkezi binası olduğu bilinmektedir. İlk olarak 1988 yılı itibariyle iç hat seferleri alanında hizmet sunan havalimanı, şehir merkezine 6 km bir mesafede yer almaktadır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet sunan havalimanı, 2103 yılında tadilattan geçerek modern bir görünüme kavuşmuştur.

Kars Hava Meydanı, tarifesiz uluslar arası bir havalimanı özelliğine sahiptir. Pist yüzeyi beton kaplama olan merkezin, sivil havacılık alanında uzun süreden beri hizmet sunduğu bilinmektedir. Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan en büyük hava meydanı özelliğine sahiptir. Yıllık olarak 337 bin 36 yolcu taşıma yoğunluğuna sahip olan terminali adını Ebu’l Hasan Harakani’den almaktadır. Ünlüm bir mutasavvıf olan Ebu’ Hasan Harakani, bölgenin önemli bir değeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgede havayolu ulaşımının oldukça önemli olmasının doğal sonucu olarak, bölge halkının havayolu ulaşımına olan ilgisi artmaktadır.

Kars büyükbaş hayvancılığın etkin olarak yapıldığı bir ilimizdir. Bu durum bölgede et ve süt ürünlerinin kaliteli bir şekilde üretilmesine etki etmektedir. Bundan dolayı Kars Kaşarı ülke genelinde ün yapmıştır. Ayrıca yöresel lezzetlerin yanı sıra festivalleriyle de ön plan bulunan şehre, her geçen yıl gelen yolcu sayısı artmaktadır. Şehre gelen kişilerin gelişen havayolu ağı sayesinde havayollarını tercih etmesi Kars Harakani Havalimanı’nı geliştirmektedir. Uçuş merkezinin şehir merkezinden çok da uzak olması ve terminal binasına ulaşım olanaklarını gelişmiş olması, havayollarını tercih edilmesini sağlamaktadır. Havalimanının adresi ise; 36000 Kars / Merkez olarak tanımlanmaktadır. Telefon numarası ise; 0474 alan kodu ile 213 56 67’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir