Cuma , Ağustos 23 2019
Anasayfa / Terminal Servisleri / Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı terminali

Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı terminali

1994 yılı itibari ile DLH tarafında ihalesi yapılan ve bundan bir yıl sonra yani 1995 yılında inşaat çalışmalarına başlanan Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı terminal ve diğer tüm prosedürleri 1999 yılında tamamlamasına rağmen ne yazık ki 17 Ağustos depreminden etkilenmiş ve o yıl açılışı yapılamamıştır. Çünkü oluşan hasar terminal ile sınırlı kalmamış ve pist ile apronu da ciddi şekilde etkilemiştir. Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı’nın şanssızlığı bu kadarla da bitmemiş ve 2011 yılına kadar tadilat ve eksiklerin giderilmesi adına yerinde sayarak nihayet ihale sonucu 2 Kasım 2011’de faaliyete geçirilmiştir. Bu havaalanından ilk uçuş da Trabzon rotalı olarak gerçekleştirilmiştir. Böylece sivil havacılığa açılan Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı bugüne kadar yerleşik düzende çalışmaya devam etmiş ve edecektir.

Şu anda Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı’nda hem iç hem de dış hatlar terminali bulunmaktadır. İç hat terminalinin alanı 2.100 m2’dir ve check-in banko sayısı 7’dir. Bununla birlikte 1 adet gelen yolcu bagaj konveyörü ve 1 adet de giden yolcu bagaj konveyörü bulunmaktadır. Ayrıca bu terminalde iki adet yolcu bekleme salonu ve araç kiralama ofisi bulunmaktadır. Son olarak iç hatlar terminali için 1 adet cafe, THY A. O.’ya ait bir adet bilet satış ofisi ve bir adet de sağlık ünitesi bulunduğu söylenebilinir. Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı dış hatlar terminalinin tarihi ise biraz daha yenidir. 26 Mart 2012’de Bakan Oluru ile “geçici hava hudut kapısı” olarak ilan edilen bu terminal sayesinde ülkeye giriş ve ülkeden çıkış yapılabilinmektedir. Ancak öncesinde pasaport ve gümrük işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Şu ana kadar depremden daha kötü bir şanssızlık yaşamayan Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı, “engelsiz bir havalimanı” özelliğindedir ve bu vatandaşlarımız için özel park alanlarından ankesörlü telefonlara, acil durumlarda yardım isteyebilecekleri dahili telefonlardan güvenlik kontrol sırasında özel ilgiye ve onların kullanımlarına uygun tuvaletler ile bekleme alanlarına kadar bir çok noktada yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bu sebeple de herkes tarafından bireysel olarak kullanılabilinecek bir havaalanı özelliğindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zamanın hızlı geçtiği dünyada uçakların havada yolcularını güvenilir bir şekilde ulaşmak istedikleri yere götürmeye çalıştıkları gibi, şuan o uçaklardan birinden olmak isteyip gideceği güzergaha ait uçak bilet fiyatlarını incelemek isteyen milyonlarca kişiden biride siz olabilirsiniz. Gideceğiniz güzergah ister yurt dışı uçuşu olsun, ister yurt içi uçağı olsun tüm uçuşlara ait fırsatları sizleri bekliyor. Artık Ucuz Uçak Bileti alımlarınızı erken rezervasyon imkanıyla değil günü ne kadar yakın olursa olsun size en uygun ideal uçuş planı ve biletinizi seçmeniz için fırsatlar sunulacaktır.