Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Konya Havalimanı Tanıtımı

Konya Havalimanı Tanıtımı

Konya Havalimanı 29 Ekim 2000 tarihinde 3. Ana Jet Üs Komutanlığı askeri havaalanına ilave edilerek hizmete girmiştir. 17 nisan 2001 tarihinde de Bakanlar Kurulu Kararı ile dış hatlar seferleri başlamış, İç hat ve dış hat aynı terminelde ortak olarak kullanılmaktadır. 196.000 m2 alan üzerine kurulu olan havalimanı şehre 18 km uzaklıktadır. otobüs ve taksiyle ulaşım sağlanan havalimanında gerek yolcu karşılak gerekse kısa dönem yolculuk yapmak için kendi araçlarıyla gelenler için 520 araç kapasiteli otoparkta bulunmaktadır.

İç hat ve dış hat ortak kullanım olan terminalde gelen yolcu bodrum kattan, giden yolcu ise zemin kattan giriş çıkış yapmaktadır. Zemin katta VIP salonu yanı sıra ortak salon ve iç hat dış hat yolcu çıkış ; bodrum katta ise idarş bürolar pasaport kontrol ve bagaj alım salonu bulunmaktadır. Zemin kattaki ortak salonda kafe, restoran ve büfeler de bulunmaktadır.

İnsanoğlunun ilk yerleşim yerlerinden olan Konya tarih boyunca birçok medeniyetin yaşadığı yer olup, o yüzden adeta bir müze şehir olarak ta anılmaktadır. 12. ve 13. yy da Selçuklu İmparatorluğunun başkentliğini de yapmış olan şehirin en önemli değeri Hz. Mevlana’nın yaşadığı yer olması ve kabrinin de burada bulunması. Çok önemli bir etkinlik olan ŞebiArustörenleri için yurt içinden ve yurt dışından gerek tarifeli gerekse özel birçok uçağa hizmet veren havalimanı, şehrin turizmine büyük katkı sağlamıştır. Konya’da Mevlana Müzesi’nin yanısıra, Karatay Çini Eserler Müzesi, Konya Arkeoloji Müzesi, İnce Minare Taş ve Ahşap Eserler Müzesi ve Sırçalı Medrese Mezar Anıtları Müzesi bulunmaktadır.

2000 yılında açılan Konya Havalimanı 2002 yılına kadar Esenboğa Havalimanı Başmüdürlüğü’ne bağlıyken alınan kararla idari ve mali yönden Devlet Havameydanları Genel Müdürlüğü idaresinde hizmet vermektedir. Sanayi ve turizm şehri olan Konya son zamanlar da şehre yapılan film platolarıyla önemli bir merkez haline gelmiş, birçok dizi ve sinema filmine ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle daha da önemli olan Konya havalimanı yıllık 17.500 uçak kapasitesine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir