Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Küçük uçak havadayken radardan kayboldu

Küçük uçak havadayken radardan kayboldu

Karayiplerde yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika dahil edilen Batı Hint Adalarının kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ülkesi Bahamalarda içinde 6 kişinin bulunduğu küçük uçak kayboldu. Amerika ülkelerinden olan Bahamalar’da yaşanan kaza ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Uçağın Andros adasından başkent Nassau’ya gitmek üzere havalandığı ifade edildi. Hava Kazası Soruşturma Dairesinde Başmüfettişi Delvin Major kazayı araştırmaktadır. Başmüfettiş başkente gitmekte olan Piper Aztec tipi küçük uçağın radar temasını kaybettiğini belirtti. Konu ile ilgili net açıklama yapılmamakla birlikte uçakta bulunan 6 kişinin bulunduğu açıklandı. Başmüfettiş Major, haklarında bir bulguya rastlanmayan bu 6 kişi için denizde arama başlatıldığını ifade edildi.

Radardan kaybolan küçük uçağın yerel bir hava yolu şirketine kayıtlı olduğu, uçağın pilotunun Bahamalı olduğu konusunda açıklama yapıldığı halde uçakta bulunan diğer kişiler hakkında herhangi bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Uçağın neden ve niçin kaybolduğun gizemini koruyor. Konu ile ilgili sadece Hava Kazası Soruşturma Dairesi Başmüfettiş Delvin Major’un ifade ettiği Andros adasından başkent Nassau’ya giderken radar temasının yitirildiği bilgisi var. Bunun dışında olayın nedeni, niçin ve nasılı ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılmış değil. Havacılıkta bu tür olayların daha önceden de yaşandığı bilinmektedir. Sivil havacılık kurallarına göre uçağın kaybolmasının sebepleri, uçağın gövdesinde meydana gelebilecek yapısal sorunlar ve kötü hava koşullarıdır.

Gövde yapısından kaynaklanan nedende, küçük uçakların bazılarının gövde yapısı alüminyumdan yapılır ve zamanla yıpranmalar ile birlikte aşınmaların gerçekleşmesidir. Kötü hava koşullarından kaynaklanan neden ise uçaklar genellikle sert rüzgarlara karşı uçabilecek şekilde üretilirler fakat uçakların yakalandığı sert fırtınalar kaybolmalara neden olmaktadır. Uçak bazen otomatik pilottan çıkabiliyor şayet pilot dikkatli değilse ve bunu geç fark edebiliyor böylece de uçak kaybolmaları yaşanabiliyor. İfade edilen nedenler ile uçaklar, radarla iletişiminin kesildiği son noktada bulunamıyor, o noktadan 5 veya 6 saat uzaklıkta başka bir noktada bulunabiliyor. Bazen uçağın tüm motorlarının bozulması, bombalama, kaçırılma, hava sahasını kullandığı ülke tarafından vurulması ve pilot intiharları da radar ile iletişimin kesilmesine ve kaybolmalara sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir