Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Küçük uçak ile Helikopter çarpıştı

Küçük uçak ile Helikopter çarpıştı

Baden-Württemberg eyaletinde meydana gelen üzücü elim olay, bir helikopter ile küçük bir uçağın havada çarpışması sonucunda gerçekleşti ve ilk belirlemelere göre 4 kişi hayatını kaybetti. Olayın Almanya’nın Phlippsburg kenti yakınlarında meydana geldiği ve uçakla helikopterin Rheinhausen taraflarına düştüğü ifade edildi. Alman güvenlik güçlerinin yaptığı açıklamaya göre havada çarpışan uçak ve helikopterin yerleşim yeri yakınlarında bulunan Erlich Gölü çevrelerine düşmüş olduğu belirtildi. Almanya vatandaşlarını üzen bu olayda verilen bilgiye göre 4 kişi hayatını yitirdiği tespit edilmiştir. Konu ile ilgili araştırmaların yapıldığı, kazanın sebebinin ne olduğunu, neden kaynaklandığının tespit edilmek için çalışmaların sürdüğü bilinmektedir. Yeterli bilgi edinildiğinde tekrar açıklama yapılacağı belirtildi.

Bu kazaya çok yakın zamanda İspanya’da da böyle bir kazanın meydana gelmiş olması helikopter ve uçak kazalarına dikkatleri çevirmiştir. Sivil havacılıkta alanında uzman kişiler bu konunun nedenleri üzerinde yorumlar yapmakta ve sebeplerini hakkında fikirler üretmektedir. İspanya’da yaşanan kaza küçük ve hafif bir uçak ile yangın müdahale helikopteri çarpışmıştı. İspanya’nın Valenciya kentinin havaalanında meydana gelen kazada uçağın pilotu ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı, helikopter pilotunun ise kazadan sağ olarak kurtulduğu bildirilmiştir. İlk tetkiklere göre uçak ile helikopterin ana ve kuyruk kısımlarının hasar gördüğü fakat kazayla ilgili araştırmaların devam ettiği belirtildi. Yeni bulgulara rastlanıldığında yetkililerin açıklama yapacağı ifade edilmişti.

Daha önce de İngiltere’de yine aynı şekilde uçak ile helikopterin çarpışarak düştüğü ve bu kazada da yine 4 kişinin vefat ettiği bilinmektedir. İngiltere’nin başkenti Londra yakınlarında meydana gelen olay ile ilgili bölgenin emniyet güçleri olan Thames Valley Polisi, kazanın Londra’nın kuzey batısında bulunan bir kasaba yakınlarında gerçekleştiğini ifade etmiş ve yerel saat ile 12 civarlarında gerçekleştiğinin bilindiğini belirtilmişti. Helikopter ile sivil Cessna 152 tipi hafif uçağın çarpışması sonrasında düştüğü ve helikopterde bulunan 2 kişi ile uçakta bulunan iki kişinin hayatlarını yitirdikleri kayıt altına alınmıştır. Soruşturmanın salahiyeti açısından ölenlerin cinsiyeti ve kimlik bilgileri açıklanmamış ve sebebi hakkında her hangi bir bulguya rastlandığında açıklama yapılacağı duyurulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir