Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / Lufthansa uçak firması sahibi

Lufthansa uçak firması sahibi

Almanya ulusal havayolu şirketi olan Lufthansa Sahibi yarı özel yarı kurumsal bir şirket olup hem filo büyüklüğü hem yolculara sunduğu hizmet bakımından Avrupanın en büyük havayolu şirketlerinden biridir. Tam adı Deutsche Lufthansa AG olarak geçen şirketin geçmişi 1920’lere dayanmaktadır. 1926 yılında kurulan Deutsche Luft Hansa A.G. adlı kamu şirketi havacılık sektöründe faaliyet göstermek için kurulan ilk şirkettir. Almanya çıkışlı olan firma kendi bünyesinde yaklaşık 100 ülkenin 200 çeşit noktasına uçuş yapmaktadır. Ortak iş yaptığı diğer firmalar ile de 410 uçuş noktasına ulaşmaktadır. Filosu Avrupa’nın en büyük havalimanı olan Frankfurt Havalimanında bulunan firma 2008 yılında dünyanın en iyi hava yolu şirketi seçilmiştir.

Firma 1945’lerde Nazilerin yenilgiye uğramalarına kadar hem savaş hem yolcu uçağı olarak hizmet vermiş, Nazi Almanya’sının yok olması ile birlikte uçuşları bitirmiş fakat şirketi kapatmamıştır. 8 yıl aradan sonra hava yolu ulaşımına destek verme ve yatırım yapma kararı alan devlet 1953 yılında şuanda bilinen Lufthansa Havayolu şirketinin temelini atmıştır. İlk isim olarak da Luftag konulmuştur. Kurulduğu dönemlerde Hamburg Havalimanı merkezli uçan firma dört Convair, dört Lockheed uçak ile faaliyetlerine başlamıştır. Alman disiplini ile çalışarak kısa sürede New York’a seferler düzenlemeye başlamıştır. New York seferleri ile kıtalar arası bir statüye kavuşmuş her geçen gün başarıları ile yükselişine devam etmektedir.

Her Geçen Gün Büyüyen Yapıda

Filosunda 264 uçak ve 120 bin civarında çalışanı bulunan firmanın hisseleri kısmen özelleşmiş, %88,52 kadarını özel yatırımcılar almış, geri kalan kısmı ise %11,5’lik kısmı ise hala devlete aittir. CEO ve yönetim kurulu başkanlığı görevini Carsten Spohr’un yaptığı şirket aynı zamanda Swiss International Air Lines ve Austrian Air Lines firmalarının da sahibidir. 1997 yılından beri her yıl dünyanın En İyi Transatlantik’i seçilmiş ve bu unvanını korumaya devam etmektedir. Sadece yolcu taşımacılığı yapmayan firma 19 adet kargo uçağı ile yük taşımacılığı da yapmaktadır. Firmanın Türkiye’den düzenlediği uçuşlarında varış noktaları arasında İstanbul, Ankara ve İzmir bulunmaktadır. Ülkemizden Almanya’nın farklı kentlerine Sabiha Gökçen ve Esenboğa Havalimanlarından direk uçak seferleri bulmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir