Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Mardin Havalimanı Terminal Hizmeti

Mardin Havalimanı Terminal Hizmeti

Sadece iç hatlarda yolcu seferleri düzenleyen Mardin Havalimanı 33.150 metre kare alana sahip olup 1999 yılında faaliyete geçmiştir. Kültürel mirasın derin izlerini taşıyan şehir doğası, mimarisi ile ilham veriyor. Açıldığı ilk yıllarda sadece Ankara’ya uçuş gerçekleştiren havalimanı sonraki zamanlarda İstanbul ve İzmir’i rotasına eklemiştir. Bu destinasyonlar ile yolcu sayıları her geçen gün artıyor. Günümüz teknolojisi ile donanımı sağlanan terminalde apronda genişleme gerçekleştirildi ve sonra blok yapılarak kuleye geçildi. Pistin uzunluğu arttırıldı ve daha büyük uçakların inmesine imkan tanındı. 2014 yılında hizmete açılan terminal binası ile yolcuların sayısı da fazlalaştı.

Mardin Havalimanı sivil taşımacılık statüsünde hizmet sunmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre mesafesi bulunan terminalde dış hat seferleri düzenlenmemektedir. Havalimanında çok fazla hizmet bölümü yer almamaktadır. İlerleyen zamanlarda Mardin’e has ürünlerin satışa sunulacağı DutyFree mağazalarının açılacağı söylenmektedir. Yanı sıra özel lezzetlerin sunulacağı restoran ve kafeler de dış hat seferlerinin başlamasıyla birlikte aktif hale gelecektir. Yolcu sayısının diğer havalimanlarına göre az olması ve sadece iç hatlara yolcu taşımacılığı gerçekleştirmesi nedeni ile havalimanında özel hizmet paketleri bulunmamaktadır. DutyFree, shops, yiyecek içecek hizmetleri, Lounge hizmeti, sağlık hizmetleri günümüzde yolculara sunulamamaktadır.

Havalimanından havayolu şirketlerine ait servisler, taksi ya da araç kiralayarak ulaşım sağlamak mümkündür. Tüm bu seçenekler uçağın iniş saatine göre ayarlanmaktadır. En ucuz ulaşım minibüsler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Terminalin girişinde gidilecek yere göre ücret belirlenmesinden sonra taksi hizmetinden de yararlanılabilmektedir. Bagaj, danışma gibi hizmetlerin alınabildiği Mardin Havalimanın’da; sağlık birimi, emanet bölümü, banka ve döviz büroları, dinlenme alanları, DutyFree, wi-fi, bagaj arabaları, mescit ve Lounge hizmeti verilmemektedir. Tüm bu hizmetlerin verilmesi planlanmaktadır. Mardin Havalimanı bunun yanı sıra sadece iç hatlarda yolcu taşımacılığı gerçekleştirdiği için hizmet standartları yüksek olsa da seçenekleri çok fazla değildir. Bunun nedeni henüz talebin yeteri kadar olmayışıdır. Ancak havalimanı son derece hijyenik ve düzenli alanlardan oluşmaktadır. Şehir içi trafiğin her geçen gün daha fazla olduğu Mardin Havalimanı için yeni düzenlemeler gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir