Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / MNG Hava Yolları Firması

MNG Hava Yolları Firması

MNG Hava Yolları firması 1996 yılında İstanbul merkezli olarak kurulan ve 1997 yılında başladığı faaliyetler ile yurt dışında birçok ülkeye tarifeli ve charter seferleri kargo taşımacılığı yapan tek milli havayolu şirketidir. İlk uçuşunu Almanya ve İngiltere seferleri ile gerçekleştirmiş olup 1997 yılından beri belirlenen aralıklarla bu iki ülkeye kargo seferleri düzenlemeye devam etmektedir. MNG Hava Yollarıtarifeli kargo hizmetleri ilerleyen dönemlerde Almanya ve İngiltere dışında Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Libya, İtalya, Rusya ve Çin gibi ülkelere de ulaşmaya başlamıştır. Bu ülkeler haricinde diğer ülkelere de kargo taşımacılığı hizmeti sunmak amacıyla çeşitli havalimanları ve havayolu şirketleri ile anlaşmalar yaparak şirket faaliyetinin kapsamını genişletme ve cirosunu artırma yolunda önemli adımlar atılmıştır. Ayrıca Londra ve Köln Havalimanlarından kurduğu karayolu bağlantıları ile de hizmet sunmaktadır.

MNG Hava Yolları Türkiye’de kargo taşımacılığının %85 gibi önemli bir kısmını üstlenmekte olup yaptığı yatırımlar ve girişimler sonucunda Air France Cargo, Fedex, Emirates, QatarAirways gibi dünyada tanınan ve geniş müşteri ağına sahip havayolu şirketleri ile anlaşmalar yapmıştır. Bu anlaşmalar sonucunda Charter kargo hizmeti, ACMI, Block Space, Uzun Dönem Ortaklık ve Full Charter hizmetleri de sunmaktadır. Charter Kargo hizmeti ile dünya üzerinde 5 kıtada 500’den fazla rotaya adhoc ve tarifeli uçuşlar yaparak başarılı bir atılım gerçekleştirmiştir. MNG Hava Yolları şirketinin bir diğer hizmeti İstanbul Yenibosna, Ankara Esenboğa Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı gibi alanlarda geçici depolama sahası bulunan İthalat Antreposu hizmetidir. Bu ithalat antrepoları son derece modern bir şekilde imar edilmiş, yüksek güvenliğe sahip ve teknolojik ekipmanlar ile donatılmış olup kargoların kayıt yapıldığı, istiflendiği ve barkotlu sistem kullanılarak teslimatının yapıldığı bir tesistir. Lojistik anlamında MNG Airlines firmasının önemli yatırımları arasında sayılmaktadır.

MNG Hava Yolları şirketinin İthalat Antreposu hizmetine benzer nitelikte olan Gümrüklü Geçici Depolama Yeri de ihracat antreposu niteliğinde kullanılmaktadır. Bu tesis de benzer şekilde yüksek güvenlikli ve modern ekipmanların yer aldığı, içerisinde soğuk hava depoları, araç parkı, taşıma ekipmanları, güvenlik için yangın söndürme sistemleri bulunan ve gerçekleşen her işlemin sigorta koruması altında olduğu bir tesistir. MNG Hava Yolları şirketi bu hizmetler dışında filosunda bulunan Airbus A300 ve A330 ile Boeing 737 uçaklarının bakım, onarım ve arıza giderme faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş teknik departmana da sahiptir. Burada talep edilmesi durumunda diğer şirket uçaklarına da hizmet verilmekte olup departmanın kurulması, şirketin kurumsallaşmasını ve gelişimi açısından nitelikli personele sahip olmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir