Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Nepal Semalarında Yolcu Uçağı Düştü

Nepal Semalarında Yolcu Uçağı Düştü

Bangladeş Bangla Havayollarına ait Bombardier Dash-8 Q400 tipi uçağın Nepal semalarında düştüğü bildirildi ve edinilen ilk bilgilere göre 49 kişinin hayatını kaybettiği 22 kişinin ise yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi. Bangla Havayolları uçağı Nepal Katmandu havaalanında düştü ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği yönünde haberler verildi. Katmandu Tribhuvan Uluslararası Havalimanı’ndaki pistin doğu tarafında yer alan Bangladeş Bangla Havayollarına ait olan uçak inişi sırasında bilinmeyen bir nedenden ötürü düştü. Uçak içerisinde 67 yolcu ve 4 mürettebattın olduğu bildirildi. Verilen bilgilere göre Dhaka-Katmandu seferini yapan uçağın yolcularında 17’sinin kurtarıldığı, 10 yolcunun ise hala bulunamadığı tespit edildi. Yaralı yolcular en yakın hastanelerde tedavi altına alınırken diğer yolcular için kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Bangla Havayolları uçağı olan Bombardier, Nepan Katmandu yakınlarında 02 pistini geçmesiyle birlikte yere çakıldığı verilen bilgiler arasında. Kazanın sonrasında gökyüzüne yükselen büyük duman bulutu çevre sakinlerince görüldü. Facia gibi kazada can kaybının fazla olduğu kaydedilirken yaralıların kurtarma çalışmalarının da sürdüğü verilen bilgiler arasında. Kurtarma ekipleri tarafından yapılan enkaz çalışmaları sona erdiğinde büyük bir kayıp ile karşılaşıldığı açıklandı. 49 kişinin hayatını kaybettiği 22 kişinin de yaralı olarak hastanelere sevk edildiği belirtildi. Olay yerinde yer alan polis sözcüsü Fransız AFP haber ajansına yaptığı açıklamada: “31 kişi kaza anında hayatını kaybederken 9 kişi de kaldırıldıkları hastanede yaşama veda etti.” Şeklinde konuştu. Yere düşen uçağın anında alev alarak yandığı kaydedilirken cesetlerin ve yararlıların kurtarılması için enkazın kesilmesi gerektiği de belirtildi.

12 Mart 2018 tarihinde Bangladeş’ten hareket eden Bombardier Dash-8 Q400 tipi uçağın Nepal Katmandu Havalimanı yakınlarına düştüğü bilgisi büyük bir üzüntüye sebep oldu. Yolcuların çoğunluğunun Nepal ve Bangladeşli olduğu belirtilirken bir Çinli ve bir Maldivli yolcunun da uçakta olduğu bilgisi verildi. Kaza sonrasında haber alan yakınların büyük bir üzüntü içerisinde Katmandu Havalimanı’na gelmek üzere yola çıktıkları belirtildi. Aynı firmanın 2012 yılında da benzer bir kaza ile gündeme geldiği verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir