Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Nevşehir Kapadokya Havalimanı

Nevşehir Kapadokya Havalimanı

Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden Nevşehir ilinde bulunan Kapadokya Havalimanı arttırılması planlanan turizm atağına faydalı olmak için 15 Kasım 1998 tarihinde Nevşehir – Tuzköy hava meydanı ismi ile hizmete girmiştir. Aralık 1998 de ismi, Nevşehir Kapadokya havalimanı olarak değiştirilmiştir. Son olarak 2015 yılında ismi Kapadokya Havalimanı olarak düzenlenmiştir. Uluslararası uçuş birliği kodları IATA da NAV, ICAO da LTAZ olarak belirlenmiştir. Dünyanın 8. Harikası adayı peribacaları, tarihi yapısı açısından, Hristiyanların Roma zulmünden kaçış ve saklanma noktası olarak tanınmıştır. Coğrafi yapısı; bölgenin hemen yakınında bulunan volkanik Erciyes dağının uzun yıllar önce lav püskürtmesi sonucu oluşan küllerin, yıllar içinde rüzgar erozyonu sonucu peribacaları şeklini alması ile önem kazanmıştır.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Kapadokya havalimanı Nevşehir şehir merkezine 30 km uzaklıkta olup, havalimanları ulaşımı sağlayan havaş firmasının servisleri ile ulaşım sağlanabilmektedir. Yerleşim bölgesi olarak Gülşehir ilçesine 10 km uzaklıktadır. İnanç turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Hacıbektaş ilçesine ise 15 km mesafededir. Her türlü sivil ve askeri havayolu trafiğine hizmet verebilecek alt ve üst yapı donanımlarına sahip uluslararası havalimanı, 24 saat esasına göre hizmet vermektedir. 1500 m2 iç hatlar, 2000 m2 dış hatlar terminallerine sahip havalimanı, büyük gövdeli 5 uçak kapasiteli aprona sahiptir. Emniyet, itfaiye, ısı merkezi, güç merkezi, tamir- bakım atölyeleri bulunan havalimanı, toplam 2.495.500 m2 alanda inşa edilmiştir.

Belirtildiği üzere turizm yörelerine yakınlığı ile önem kazanan Kapadokya havalimanı, özellikle turizm sezonunda yani yaz aylarından yoğunluk yaşamaktadır. Asya kökenli turistlerin yoğunlukla ziyaret ettiği bölgede, Japonca ve Çince bilen eleman ihtiyacı her zaman vardır. Son dönemlerde yurtiçi turizm açısından; tur şirketlerinin düzenlediği Kapadokya turları ile bölge ve dolayısıyla Kapadokya Havalimanı önem kazanmıştır. Balon turlarının düzenlendiği bölgeye, bu aktivite içinde ziyaret artmıştır. 2017 yılında 5 ay gibi bir süre bakım çalışmaları sebebiyle hava trafiğine kapatılan havalimanı Temmuz 2017 den itibaren tekrar ulaşıma açılmıştır. Kapadokya havalimanına, THY tarifeli olarak İstanbul Atatürk havalimanından günde 2 sefer yapmakta, Anadolujet firması da haftada 3 sefer Sabiha Gökçen havalimanından uçuş düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir