Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Rezervasyon Faydaları / Önceden bilet almak neden önemli

Önceden bilet almak neden önemli

Erken şekilde yani önceden uçak bileti alarak daha ucuz bir seyahat gerçekleştirmek istendiğinde öncelikle uçak bileti alınacak güne ve mevsime dikkat edilmesi gerekmektedir. Genellikle Cuma, Pazar ve Pazartesi günleri bilet almak pahalıya mal olabilmekte bunun yerine önceden bilet alırken hafta ortasını yani Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri arasında esnek bir tarih belirlemek daha avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra gidilecek rotaya göre uçak bileti alınacak sezonlar ya da aylar arasında da esneklik yaparak daha ucuz bilet bulmak mümkündür. Örneğin Muğla, Antalya gibi rotalara uçak bileti alınmak istendiğinde yoğun uçuşların yaşandığı Temmuz ya da Ağustos ayları yerine Mayıs sonu ya da Eylül aylarında bilet alındığında daha ekonomik rezervasyonlar yapmak mümkündür. Rezervasyon yaptırırken bilinmesi gereken bir diğer faktör de ülkesine göre fiyatlandırma politikalarının dönemsel olarak değiştiği gerçeğidir.

Haziran ve Eylül aylarında Amerika ya da İngiltere gibi ülkelere yurtiçinden eğitim amaçlı gitmekte olan müşteriler bulunduğu için bu dönemde fiyatlar dolaylı olarak artış gösterebilmektedir.Bilet alırken ne kadar süre önceden rezervasyon yaptırmanın daha uygun olduğunu belirlemek için 1 ile 2 haftalık süreçte detaylı araştırma yapmak son derece faydalı bir davranış olacaktır. Genel olarak önceden rezervasyon için en uygun zamanlama sefer tarihinden minimum 3 ile 4 ay öncesi olup hatta seyahat planını esnetme imkanı varsa bu süreyi 5 ile 6 ay gibi sürelere çıkarmak oluşabilecek karı daha da artırmaktadır. Bayram veya resmi tatil günleri gibi dönemler için bilet almak istendiğinde belli tarifeler söz konusu olmakla birlikte havayolu şirketleri bu dönemlere özel kampanya ya da promosyonlar da uygulamaktadır. Böyle bir durumda en az 1 ay öncesinden araştırmaya başlayarak tatil planlaması bütçesinde uçak biletine ayrılan kısımdan önemli bir tasarruf sağlanıp tatilin daha güzel geçmesi için yeterli parayı elde tutmak mümkün olmaktadır.

Sadece ülkemize özgü tatil zamanlarında özellikle yurtdışı uçuşları için bilet almak herhangi bir artış meydana getirmemekte aynı şekilde bu seferler için de kampanyalar takip edilerek daha uygun rezervasyon yapılabilmektedir. Havayolu şirketleri fiyat politikasında çok uzun olmayan süreçler içerisinde de değişimler yapabilmektedir. Bu değişimlerde döviz kuru etkisiyle meydana gelen artışlar, müşteri taleplerinin çok kısa süreli dönemlerde artış ya da azalış göstermesi, gidilecek rotaya yönelik kampanya ve indirimler de etkili olmaktadır. Önceden bilet alırken farklı havalimanlarını kullanarak ya da farklı rotalar üzerinden varılmak istenen yere yönelik araştırma yapılarak da daha uygun fiyatlara ulaşmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir