Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / Onur Air Sahibi ve Kuruluşu

Onur Air Sahibi ve Kuruluşu

Ülkemizin en önemli hava yolu şirketlerinden bir tanesi olan Onur Air 1992 yılında İstanbul merkezli olarak Onur Air Taşımacılık Anonim şirketi tarafından kurulmuş olup o tarihten itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Onur Air Taşımacılık Anonim şirketinin sahibi ise Cankut Bagana olup şirketin kuruluşu, yatırımlar ve firmanın geliştirilmesi bu kişi tarafından yapılmıştır. Firma tarafından ilk sefer 1992 yılının Nisan ayında yapılmış ve belirtilen tarihten sonra sürekli olarak firma büyütülmeye çalışılmıştır. Kuruluşundan sonraki bir yıl içerisinde filosundaki uçak sayısının dörde çıkaran firmanın ana merkezi İstanbul’da yer alan Atatürk Havalimanında yer almaktadır. Düşük maliyet ile yolcu taşıma politikası ile yola çıkan firmanın sloganı “uç Türkiye uç” idi.

Türkiye ve Dünyaya Açılan Seferler

Türkiye’de 2003 yılına kadar iç hat taşımacılığı özel sektöre kapalı idi fakat bu tarihten sonra serbest kalmıştır. Onur Air de yolcu taşımacılığına başlamıştır. Firma tarafından yapılan yurt içi seferlerde yolcular 14 farklı noktaya taşınırken yurt dışında ise 25’den fazla ülkedeki 120’yi aşkın noktaya yolcu taşıması yapılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi şirketin temel hedefi yurt dışına yolcu taşımaktadır. Şuanda filosunda 22 uçak bulunan Onur Air kurulduğu tarihten itibaren yani 1992 yılından beri toplamda 90 milyondan fazla yolcu taşıma başarısı göstermiş ve söz konusu rakamın yakın zamanda 100 milyonu aşması beklenmektedir. Bu kapsamda çalışmalarına devam eden firmanın büyümek için farklı politikalar yürüttüğü bilinmektedir.

Onur Air tarafından verilen hizmet kalitesi sürekli artmakta ve bu da müşteri memnuniyetini sağlamaktadır. Bu kapsamda firma tarafından yolculara gerek uçuş sırasında gerekse de uçuş öncesi ve sonrasında önemli hizmetler verilmektedir. Özellikle internet üzerinden yapılabilen işlemler sayesinde insanlar çok önemli kolaylıklar yakalamakta ve böylece yorulmadan bazı işlemleri halletmektedir. Uçakların içinde verilen ikramların dışında yolculara verilen bagaj hakkı da insanlara ciddi bir avantaj sağlamakta ve gittikleri yere belli bir ağılığa kadar olan bagajlarını ücretsiz olarak götürebilmektedir. Bagajların bir kısmı uçağın kargo bölümüne gönderilirken diğer kısmı ise kabin içine alınmakta ve böylelikle yolcular yanlarında eşyalarını götürebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir