Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / Onur Air ve uçuşları hakkında

Onur Air ve uçuşları hakkında

Onur Air 1992 yılında kurulmuş, ilk uçuşunu kiraladığı iki adet Airbus A320 uçakları ile Mayıs 1992 tarihinde gerçekleştirmiştir 2003 yılından sonra ülke içerisinde iç hat seferlerine izin verilmesi ile birlikte özel sektörün gerçekleştirdiği ilk iç hat seferleri Onur Air havayolu şirketine aittir. Onur Air zamanla ülke içerisinde artan havalimanları sayısı ve havayolu ulaşımınında da karayolu ve demiryolu taşımacılığı kadar önemli hale gelmesiyle birlikte müşteri talep ve beklentilerine paralel olarak gelişimini sürdürmüş yatırımlarına devam etmiş ve personel sayısını artırmıştır. Şirket bu gelişmeler ışığında yıllık cirosunda da hedeflere kısa zaman ulaşmayı başarmıştır.

Onur Air bugün hem yurtiçi hem de yurtdışı olmak üzere dünya üzerinde birçok farklı noktaya aktarmalı ya direkt uçuşlar gerçekleştirmektedir. Türkiye’de uçuş noktaları olarak Adana, Batman, Bodrum, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Şanlıurfa, Trabzon gibi şehirler bulunmaktadır. Yurtdışında ise Azerbaycan Gence, Kıbrıs Lefkoşa, Norveç Oslo, Ukrayna Odesa, Danimarka Kopenhag, Hollanda Amsterdam, Almanya Stutgart gibi rotalara karşılıklı olarak seferler düzenlenmektedir. Şirket 2013 yılında 250 milyon dolar bedelle satılmış ve hisselerin % 51’i Kudret Tuncel geri kalan % 49’u ise Mehdi Sams’a ait olacak şekilde yapılandırılmıştır. Şirket filosunda bugün itibariyle 7 adet Airbus A320, 7 adet Airbus A321, 9 adet Airbus A330 marka uçak bulunmakta olup zaman içerisinde meydana gelen değişimler ve artan ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak hem uçak sayısı artırılmakta hem de var olan uçaklar yenilenerek şirket filosunun kalitesi geliştirilmektedir.

Onur Air kuruluşundan günümüze kadar tanınırlığın ve müşteri konforuna yaptığı yatırımların da etkisi sonucunda 25 yılda 90 milyonu aşkın müşterinin havayolu ulaşımında tercihi olmuştur. Ülke içerisinde havayolu taşımacılığında devlet idaresinde bulunan şirketler haricinde özel sektör girişimiyle de faaliyetlerini sürdürmesi yerli havayolu taşımacılığı anlamında büyük önem arz etmektedir. Günümüzde 1600’ü aşkın personel sayısı ve 119’un üzerinde rotaya tarifeli ve tarifesiz seferleri bulunmaktadır. Zaman içerisinde artan yatırımların da etkisiyle İstanbul Atatürk Havalimanında, bünyesinde var olan uçakların bakım, onarım ve arızalarının da giderilmesi amacıyla Onur Air Teknik Bakım Merkezi kurulmuş ve sorunların çözümü anlamında önemli bir adım atılmıştır. Bu da uzun vadede mali giderlerin azaltılarak şirket cirosunun artırılmasına katkı sağlamış ve teknik yönden nitelikli personel bulundurarak ve de yeni personelin gelişimini sağlayarak kurumsallaşma yönünde ekstra bir gelişme kaydedilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir