Pazartesi , Eylül 27 2021
Anasayfa / Terminal Servisleri / Ordu-Giresun Havalimanı Terminal Hizmetleri

Ordu-Giresun Havalimanı Terminal Hizmetleri

Terminal binasının toplam alanı 20250 metrekare olan Ordu Giresun Havalimanı iç hatlar ve dış hatlar için tek bir bina kullanılmakta olup alanda sunulan terminal hizmetleri yolcuların her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya yetmektedir. İnşaatı 2011 yılında başlayıp 2015 yılında bitirilerek hizmete girmiş olan Ordu Giresun Havalimanı bulunduğu bölgedeki halkın havayolu ulaşımlarını karşılamanın yanında sunduğu terminal hizmetleri ile de yolculuk konforunu artırmaktadır. Deniz dolgusu üzerine yapılmış olan Ordu Giresun Havalimanı Avrupa’da tektir. Dünyada ise Japonya’dan sonra ikinci olan havalimanının iç hatlarında yıllık bir milyon, dış hatlarında da yıllık bir milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Ciddi bir yolcu kapasitesi bulunan alanda sunulan terminal hizmetleri yolcularını memnun etmektedir.

İç hatlar ile dış hatlarda geliş ve gidiş için arındırılmış salon mevcuttur. İç hatların arındırılmış salonu 3550 metrekare iken dış hatların alanı 4200 metrekaredir. 2015 yılında sivil havacılık ulaşımına açılmış olan alan 2016 yılının Şubat ayından itibaren 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Her içi terminal için ortak kullanılan 20 adet check-in bankosu vardır. Alan oldukça güvenlikli olmakla birlikte güvenliği sağlanması için 24 saat boyunca CCTV kameraları ile izlenmektedir. Ayrıca terminal giriş ve çıkışlarında bulunan X-Ray, bagaj kontrol cihazları ve kapı el dedektörleri de alanın güvenliğinin bir parçasıdır. Pasaport işlemleri için gidiş salonunda 4, geliş salonunda ise 4 adet pasaport bankosu bulunmaktadır.

Alanda 60 araçlık açık, 229 araçlık kapalı toplamda 289 araçlık otopark bulunmaktadır. Ordu ilinin Gülyalı ilçesi ile Giresun ilinin Piraziz ilçeleri arasında bulunan havalimanından il ve ilçe merkezlerine Havaş’ın belli saatlerde hareket eden otobüs servisleri bulunmaktadır. Ayrıca terminal binası girişinde bulunan ticari taksi ile havayolu firmalarının yolcularına özel uçak iniş ve kalkış saatlerine göre ayarladıkları yolcu servisleri de mevcuttur. Bina içerisinde mescit, kayıp eşya ofisi, 24 saat hizmet veren 1 doktor, yardımcı sağlık memuru ve tam teçhizatlı ambulanslı acil sağlık birimi bulunmaktadır. Restoran, cafe, büfe, ATM, araç kiralama büroları, sabit telefon makineleri, VIP salon, bagaj sarma cihazı ile 2 adet içecek otomatı yolculara hizmet vermektedir. Ayrıca alan 24 saat boyunca yangın alarm sistemi ile koruma altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir