Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Pasaportun Kaybolması Durumunda Ne Yapılabilir

Pasaportun Kaybolması Durumunda Ne Yapılabilir

Yurt dışında olanlar için dönüş yolculuğunda olabilecek en sıkıntılı durum pasaportun kaybolmasıdır ki Pasaportun Kaybolması durumunda telaşe kapılmadan ne yapılabilir paniğine düşmeden sakince hareket etmek gerekir. Uçuşa az bir zaman kaldı ve dönüş yolculuğunda iken pasaportun kaybolması durumunda biraz koşturmaca yaşanabilir fakat ne yapılabilir olduğu bilindiği sürece adımlar izlenerek rahatça dönüş gerçekleştirilir. Önemli olan kaygı ve telaşe düşmemektir. Öncelikle seyahate çıkmadan önce bu tür durumlar ile karşılaşma ihtimalini düşünerek pasaportun fotokopisi çektirilmelidir. Pasaportun kaybolması durumunda bu fotokopi çok işe yarayacaktır. Fotokopi çekmekle uğraşmak istemeyenler veya onu da kaybetmekten korkanlar telefon ile fotoğrafını çekip kendine mail olarak atabilir. Bu daha güvenlikli bir durum olabilir.

Pasaportun Kaybolması durumda fark edildiği anda hemen en yakın polis amirliğine giderek kayıp tutanağı tutturmak ve bu tutanağa kaybolan pasaportun seri numarası yazdırılarak almak gerekir. Bu tutanak hem Türk Konsolosluğu’ndan geçici pasaport ve seyahat belgesi almak için hem de yurt dışında yaşayanlar için pasaport yenileme işlemlerinde en gerekli belge olacaktır. Ayrıca bun tutanak kaybolan pasaportun yasa dışı işlerde kullanılması durumunda can kurtarıcı olacaktır. Yurt dışında bulunulan her an olumsuz bir durumla karşılaşmamak için bu tutanak çantanızda ve yanınızda olmalıdır. Kayıp tutanağı aldıktan sonra hemen bulunulan yere en yakın Türkiye Konsolosluğu’na gidilmelidir. Kısa bir sürede dönüşü bulunanlar konsolosluğa tutanağı gösterip geçici pasaport ve seyahat belgesi çıkarılması istenmelidir.

Türk Konsolosluğu’ndan alınan bu geçici pasaport ve seyahat belgesi sayesinde havaalanında geçiş hakkı elde edilmiş olacaktır. Geçici pasaport sadece başvuru sırasında belirtilen rota için geçerli olacaktır. Bundan dolayı rota belirtilirken tam olarak ifade etmeye özen gösterilmelidir. Bu tür olaylarda aktarmalı uçuşlar maalesef ki daha problemli olmaktadır. Bundan dolayı genel yurt dışı uçuşlarını direkt seferlerden almakta fayda vardır. Bulunduğunuz ülkede konsolosluğun nerede olduğunu bilmeyenler www.konsolosluk.gov.tr adresinden T.C. temsilciliklerine ulaşabilirler. Konsolosluğun olmadığı bir ülkede bulunanlar polis amirliğinden aldığı kayıp tutanağı ile havaalanına gitmelidir. Havaalanında iki ülke arasında görüşmeler yapıldıktan sonra dönüş uçağına binilebilir. Görüşmelerin resmi olduğu düşünüldüğünde uzama ihtimali olduğu için işlemlerin vakitlice bitirilip uçak saatine yetişebilmek için havaalanına gitmekte erken davranılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir