Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / Pegasusun sahibi kimdir

Pegasusun sahibi kimdir

Pegasusun günümüzdeki sahibi olan Şevket Sabancıya ait Esas Holding ile 2005 yılının Kasım ayında ilk uçuşlarına başlamıştır. Eski Sahipleri Aer Lıngus, Net Holding ve Silkar Yatırım şirketlerinin girişimi ile 1990 yılında İstanbul ilimizde kurulmuştur. Sabancı ailesine ait şirket tarafından alınan firma ilk uçuşlarını yurt içi hatlarda yapmıştır. Türkiye’deki havacılık sektöründeki anlayışı uçmanın herkesin hakkı olduğu şeklinde değiştiren hava yolu şirketi düşük maliyetli uçuşlar gerçekleştirmiştir. Ülkemizde faaliyet gösteren 4. Tarifeli havayolu firması olmuştur. Yönetim kurulu başkanlığını Ali Sabancı’nın yaptığı şirketin Genel Müdürlüğü görevini Mehmet Tevfik Nane yerine getirmektedir. Pegasus Havayolları hayata geçirdiği uygulamalarla uygun fiyatlı hava yolu ulaşımını filosunda bulunan genç uçaklar ile sağlamaktadır.

pegasuslogo.png (330×330)

Her bütçeye uygun bilet imkânları ile ‘Low cost’ modelinin Türkiye’deki liderliğini sürdürmekte olan firmanın sloganı “Uçmanın kolay yolu”’dur. Official Airline Guide’nin 2012 raporunda koltuk sayıları dikkate alınarak yapılan sıralamada Avrupa’nın en büyük 25 hava yolu şirketi arasında Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Havayolu olmayı hak etmiştir. Uçuşlarına 6 nokta ile başlayan firma Avrupa, Kafkaslar, Orta Doğu, Rusya ve daha birçok ülkeye yaptığı uçak seferleri ile geniş bir coğrafyaya ulaşmış, 36 yurt içi, 72 yurt dışı, 40 ülke ve 108 noktaya ulaşmıştır. Havayolu şirketi sektördeki büyümesi ile paralel olarak 700 kişi ile başladığı yolculukta çalışan sayısını 5165 kişiye çıkararak ailesini de büyütmüştür.

pegasusucak.png (1200×630)

Pegasus Dünya Markası Olma Yolunda

Firma her yıl müşterilerine daha güzel hizmet sunmak için yenilikler yapmaktadır. Yeni aldığı uçaklarla filosunu daha da genişleten firmanın filo yaşı 3,62 ile çok gençtir. 1 Nisan 2010 tarihinden itibaren Kargo IATA ve CASS üyesi olan firma kargo hizmeti de vermektedir. Misafirlerine ekonomik, güvenli ve tam zamanında gerçekleşen bir seyahat olanağı sunmak için uçuş emniyeti ve teknolojisi konularında yeni yatırımlar gerçekleştirmiştir. Bu yatırımlar sonucunda Türkiye’nin en yeni uçuş eğitim merkezini kurmuştur. Filosunu entegre etmek için sistemlerinin izlenebilirliği açısından büyük önem taşıyan çift yönlü data aktarımını gerçekleştirecek sistem konusunda öncü hava yolu şirketlerinden biri olmuştur. Şirketin paylarının yüzde 34,5’lik kısmını halka arz etmiş ve borsada işlem görmeye başlamıştır.

Yazı Değerlendirmesi
 • Doğru bilgi
 • Okunabilirlik
5

Özet

Pegasusun günümüzdeki sahibi olan Şevket Sabancıya ait Esas Holding ile 2005 yılının Kasım ayında ilk uçuşlarına başlamıştır . Eski Sahipleri Aer Lıngus, Net Holding ve Silkar Yatırım şirketlerinin girişimi ile 1990 yılında İstanbul ilimizde kurulmuştur. Konulu yazımız ortalama 5 puan almıştır.

Sending
User Review
0 (0 votes)

11 yorum

 1. Kibrista fiatlariniz çok pahali ve biz yoculari özelikle ercan hatay hatti çok pahali bilet fiati 550 tl dir gūnah deyilmi

 2. Merhaba
  Maksadınız kar etmek kadar,halkada hizmetse,bilet fiyatlarını tekrar gözden geçirmenizi rica edeceğim.Bir ailenin Kıbrıs tan Türkiye ye, sadece gidiş ücreti bir maaşı kadar..Yani iki ay sadece gidiş dönüş bileti almak için çalışması lazım insanların…ALLAH ın sizi vesile kıldığı bu nimetleri daha adil kullanmanızı diliyorum.Bu mesajımı okuyan kişi,lütfen Firmanın sözü geçen yetkililerine iletsin.Teşekkürler.

 3. Gerek yurt içi, gerek yurt dışı olsun, fiyat konusunda yine en uygunu sizlersiniz

 4. Merhaba, Hizmetleriniz anlatiginiz kadarda şahane denilebilir.

 5. Hic olmazsa yurt di$indaki emekli Türklere ve e$lerini biletler indirimli olmalI..Yurt di$inda emekli olmu$ Türkler tarti$masiz böyle bir büyüklügü hak etmi$tir.

 6. Firma uçak taşımacılığından cok pazarlama ve sigara ,alkol satışını yapmaktadır.işportacımı yoksa ucurmakmı belli değildir.ayrıca ucağın içindeki içecekler cok pahalı.bir bardak cay 12.tl olurmu.funun adı resmen fırsatcılık.

 7. Avusyurya, Türkiye uçuşlarımda önceleri pegasusu tercih ederdim. Ama hizmetin ve ucuşların kalitesizliği yüzünden artık pegasusla uçmamaya yemin ettim. 50 -100 € fazla veririm ama TÜRK HAVA YOLLARIndan başkasıyla uçmam.

 8. Bizi cok madur ettiniz hic bir anonos yapmadan kapilari kapatip ucagi kacirmamiza sebeb oldunuz ve biz tek degiliz bizimle birlikte 6,7 kiside ayni sorunu yasadi ve hicbir yardim etmediniz

 9. Istanbul s gökçen muş arası 400 tl yazık değil mi? Üstelik bileti 1.5 ay önceden aldım.

 10. Diğer firmaların hepsinde ikramlar çay kahve su çerez bulunmakta anadolu insanına yakışık deģil sizlerde su bile ikram edilmiyor! Neden ikraminız yok? Ayrıca uçaklarinız eski pusku turt icinde dolmuş gibi kullanıyorsunuz sistem hep zenginden yana iyi uçaklarinızı yurt disina ikinci el olanlarıda kendi yurttasiniza dayatıyorsunuz hiç adil değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir