Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Putin Pegasus Uçağını Düşürün Emri Vermiş

Putin Pegasus Uçağını Düşürün Emri Vermiş

Pegasus Havayollarına ait Harkov ve İstanbul arası sefer yapan yolcu uçağının kaçırılması gerekçesi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından düşürülmesi yönünde emir aldığı yönünde açıklamalar ortaya çıktı. Pegasus uçağını düşürün emri vermiş olan Putin kaçırıldığı düşünülen uçağın kaçırılmadığı bilgisi geldiğinde yanlış alarm olduğunu ve verdiği emri iptal ettiğini açıkladı. Vladimir Putin adına çekilen belgesel film içerisine konu olan olaylar arasında yer alan 2014 yılında içinde bomba olduğu sanılan ve Soçi Kış Olimpiyatları açılışını hedef alan Pegasus uçağı için düşürme emri verdiğini açıkladı. İhbara göre olimpiyatlardan kısa süre önce aldığı istihbaratta Ukrayna’dan Türkiye’ye giden yolcu uçağının kaçırıldığı yönünde bilgiler yer alıyor. Ancak hemen sonrasında bu bilgilerin tamamının yanlış olduğu ortaya çıkıyor. Sosyal medya üzerinden yayınlanmış olan Putin belgeselinde dedesi Vladimir Lenin’den bahsederek Joseph Stalin’in aşçılığını üstlendiğini ifade etti.

Uçağın kaçırılma ihbarının asılsız olduğunu belirten Putin: “ 2014 olimpiyatları Soçi’de oldukça büyük bir ilgi ile takip ediliyordu ve açılışa katılmayı planlıyorken Rus gazeteci KondraşovPegasus Havayolları’na ait olan Boeing 737-800 tipi bir yolcu uçağının içinde bomba olduğunu bildirdi. Harkov-İstanbul seferini yapan uçağın kaçırıldığını, korsanın bomba taşıdığını ve rotasını Soçi’ye çevirdiğini bildirmesi üzerine tüm tedbirleri alarak vurun emrini verdiğim doğru. Toplamda 110 yolcu taşıyan uçak kaçırılma sinyali verdiğinde Türk uçağı Soçi’ye gitmek yerine İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş gerçekleştirerek yolcuların güvende ve korsanın etkisiz hale geldiği haberinin ulaşması üzerine Soçi açılış törenine gitmeye karar verdim.” şeklinde konuştu.

Plana göre hareket edilmesi gerektiğini belirten Putin belgeselde: “Kaçırılan uçağın kurtarılması için acil durum prosedürüne göre hareket edilmesi gerektiği için gereken talimatlar doğrultusunda düşürün emrini verdim ve plana bağlı kalarak hareket edilmesini söyledim.” Talimattan hemen sonra ise gelen telefonla yanlış ihbar yapıldığı yönünde bilginin ulaştığını ifade etti.Pegasus’a ait uçağın kaçırılmadığının anlaşılması üzerine Soçi Olimpiyat açılış törenine katılan Putin’in belgeseldeki beyanlarının doğruluğu kanıtlanmış ve tüm belgesel sosyal medya aracılığı ile paylaşılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir