Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Sahibinden satılık 2.el F-16 uçağı

Sahibinden satılık 2.el F-16 uçağı

İsrail 36 yıl boyunca ordu envanterinde bulundurduğu ülkemiz insanlarının yakından tanıdığı, dünyada halen kullanılan, uçaklar içinde en çok üretilen ikinci uçak olan F16’lardan 2.el F-16 A ve F-16 B tipi uçaklarını Hırvatistan’a sattı. F-16’ların birinci sahibi olan İsrail, F-16 A ve F-16 B savaş uçaklarının kullanımına son vermesi üzerine satacağını ilan etmişti. 2016 yılının Aralık ayında Hırvatistan 500 milyon dolar değerindeki bu kullanılmış ikinci el 30 adet savaş uçaklarını almıştır. Konun ile ilgili anlaşma İsviçre’de yapılan 48.Dünya Ekonomik Forumu’nda gerçekleşti. Uçaklarla ilgili anlaşma, Davos Kasabasında düzenlenen forumda bir araya gelen İsrail Babakanı Binyamin Netanyahu ile Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç arasında sağlandı.

İki başbakanın yaptığı anlaşma ile iki ülke F-16 A ve F-16 B tipi kullanılmış, ikinci el savaş uçaklarının satışı için el sıkışmış oldu. Anlaşamadan sonra her iki ülkenin başbakanlarının yaptığı açıklamalar ile İsrail’in Hırvatistan’a uçak satışı konusunda anlaşmaya vardığı ve işlemin kesinleştiği kayıtlara geçirildi. Binyamin Netanyahu ile Andrej Plenkoviç arasında yapılan bu anlaşmanın 30 kullanılmış savaş uçağı için 500 milyon dolar değerinde olduğu belirtildi. Satış işleminin 2020 yılının sonuna kadar süreceği düşünülmektedir. Hırvatistan’ın elinde MiG – 21 tipi Rus savaş uçakların olduğu bilinmektedir. 2020 yılının sonuna kadar elinde bulunan bu uçakları İsrail’den alacağı ikinci el savaş uçağı olan F-16’lar ile değiştireceği ifade edildi.

1978 yılında ilk defa üretilen F-16 savaş uçakları ne denli iyi uçaklar olduklarını yaptığı birçok operasyon ve savaşlarda kanıtlamıştır. Dünyanın çok sayıda ülkesi tarafından ve özellikle Avrupa ile NATO tarafından da kullanılan bu uçaklar üzerine yapılan çalışmalar neticesinde yeni versiyonları ve modelleri üretilmiştir. Ülkemizin Hava Kuvvetlerinin uçaklarının çoğunluğunu bu uçaklar oluşturmaktadır. İsrail 36 yıl boyunca kullandığı bu savaş uçaklarını artık kullanmayacağını, satışı sonunda boşalan uçakların yerlerini ABD’den alacağı yeni F35 savaş uçakları ile dolduracağını açıklamıştı. Kullanımına son verilen bu 30 adet uçak 500 milyon dolara yapılan anlaşma ile Hırvatistan’a satılmış oldu. Satıştaki uçak modellerinin A ve B grubu uçakları kapsadığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir