Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Samsun Çarşamba Havalimanı

Samsun Çarşamba Havalimanı

Samsun iline 25 km mesafede Çarşamba ilçesi Çınarlık beldesinde toplam 3.940.000 m2 alan üzerine inşa edilen Samsun Çarşamba havalimanı, 15 Aralık 1998 tarihinde 24 saat tarifeli iç hat ve tarifesiz dış hatlara hizmet vermek üzere açılmıştır. Daha sonraki yıllarda yapılan düzenlemeler sonrası, tarifeli dış hatlar içinde hizmet verebilmektedir. Bölgenin deniz seviyesinde olmasından ve Karadeniz iklim özelliklerinden dolayı, yılın çoğu zamanında hava durumu sisli olan alanda, rahat ve tehlikesiz inişi sağlayan modern ve teknik donanımlar kullanılmıştır. 2000 yılında hava hutut kapısı olarak belirlenmiştir. İç ve dış hatlar terminal binasının toplam büyüklüğü 11.500 m2 dir. Uluslararası sivil havacılık teşkilatlarından IATA da SZF, ICAO da LTFH kodları ile belirlenmiştir.

Havalimanına ulaşım, havalimanı servisleri ile sağlanabileceği gibi, belediye otobüslerince de sağlanabilmektedir. Özel araç kullanımında 250 araçlık otopark mevcuttur. Alanda 11.000 m2 kargo alanı belirlenmiş olup, bu alana kargo binalarının yapımı devam etmektedir. DHMİ genel müdürlüğü tarafından işletilen havaalanı, sivil havacılık genel müdürlüğü tarafından başlatılan yeşil kuruluş projesi kapsamında, belirlenen şartları sağlayarak yeşil kuruluş sertifikası almaya hak kazanmıştır. Bu sertifika şartları doğrultusunda, çevre ve insan sağlığına daha uygun hizmet standartları sunmaktadır. Havalimanında yolcuların rahat seyahat etmesi için gerekli tüm ihtiyaçlar düşünülmüştür. Danışma hizmeti, araç kiralama hizmeti, ücretsiz wi-fi, dutyfree mağazası, kayıp eşya bürosu bunlardan bazılarıdır.

Samsun Çarşamba havalimanına yurtiçinden tarifeli seferler Türk hava yolları, Anadolujet, Onurair ve Pegasus firmalarınca yapılmaktadır. Kalkış noktası genellikle İstanbul olmakla birlikte Anadolujet günlük bir seferini Ankara aktarmalı sunarak Ankara- Samsun uçuşunu sağlamaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş savaşını başlattığı şehir olarak tarihteki yerini alan Samsun, Ladik Akdağ kayak merkezi, Bafra Asarkale kaya mezarları, Şahinkaya kanyonu, Ayvacık gölü gibi tarihi ve turistik yerleri ile turizm açısından da gelişmektedir. Havalimanında bulunan tur şirketleri bürolarından bilgi alınarak belirtilen turistik ve tarihi yerler gezilebilir. Havaalanı Engelsiz Havaalanı Kuruluşu belgesini almayı başararak, engelli insanlar için daha kaliteli hizmet vermeye başlamıştır. 2017 işitme engeliler olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Samsun da, bu organizasyon yoğunluğunda kaliteli hizmet sunan havaalanı oldukça başarılı bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir