Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / SHGM Yabancı Hayvanlar İçin Özel Genelge

SHGM Yabancı Hayvanlar İçin Özel Genelge

Kısa adı SHGM olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü havaalanları merkezli alan içinde yabancı hayvanlar ile mücadeleyi artırmak, can, uçuş ve mal güvenliğini sağlamak adına bazı önlemeler almak amacı ile özel genelge yayımladı. 13 kilometrelik bir alan için söz konusu olan bu özel genelge SHGM yani Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yabancı hayvanlar ile ilgili olarak Yabani Hayvan Kaynaklı Olay ve Kaza Bildirimleri Genelgesi yayımlandı. Müdürlük tarafından yapılan açıklamada 2017 yılından itibaren genelgede açıklanan havaalanları içerisinde yabani hayvanlar ile ilgili yaşanmış olan bütün kaza ve olayların özel olarak hazırlanan Yabani Hayvan Bildirim Formu’na eksiksiz yazılmak kaydı ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne sunulması istenmiştir.

Yapılan açıklamada Dünya Sivil Havacılık Örgütü’nün yaptığı araştırma verilerine göre uçaklara kuş çarpmalarının yüzde 61’inde iniş ve yaklaşma sırasında, yüzde 28’inin kalkış ve tırmanma anında meydana geldiği, kuş çarpma olaylarının yüzde 68’inin gündüz, yüzde 25’nin ise gece yaşandığı belirtildi. Ayrıca havacılık dünyasında yaşanan bütün kazalar içerisinde yabani hayvan kaynaklı olanların oranının yüzde 3,6 olduğu ifade edilmiştir. Müdürlük bütün havalimanı işletmecilerinden ve havayolu firmalarından Yabani Hayat Koordinatörleri seçmesini ve bu koordinatörlerin bir önceki aya ilişkin olay bildirimlerinin en geç takip eden ayın 20’sine kadar internet adresi üzerinden bildirmeleri istenmektedir. Bu bildirimlerin istenme sebebi ise Yabani Hayvanlarla Mücadele Komitesi tarafından yapılacak toplantılarında incelenmesi ve neticesinde önleyici tedbirlerin alınmasını planlamaktır.

Uçuş ve yer güvenliğinin artması konusunda bu bilgilerin ve alınacak tedbirlerin önemli olmasından dolayı bütün firma ve işletmelerin hassas olması istenmiştir. Yapılan araştırmalar yabancı hayvanların neden olduğu tespit edilen ve kayıt altına aşınmış 33 bin olay bulunmaktadır. Bu 33 bin olay içinde yer alan 17 tanesinde hava vasıtasının hurdaya ayrıldığı, 600 kazanın ise kalıcı hasarla sona erdiği, 1874 tanesinde ise uçaklarda geçici hasar meydana geldiği bildirilmiştir. Geçen sene SHGM’nin yayımladığı genelge ile her havalimanında ve her havayolu firmasının yaşadığı olaylar e-posta yolu ile olay bildirim sistemine geçti. Yabani Hayat Koordinatörleri’nden gelecek olan bildirimleri düzenli almaya gayret gösteren Genel Müdürlük ulusal düzeyde yabani hayvanlarla mücadele konusunda uçuş güvenliği söz konusu olduğundan hassas davranmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir