Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Sıra Beklemeden Check-in İşlemleri Nasıl Yapılır

Sıra Beklemeden Check-in İşlemleri Nasıl Yapılır

Sıra beklemekten hoşlanmayanlar veya rahatsızlıklarından dolayı bekleyebilecek durumda olmayanlar nasıl yapılır da check-in işlemleri sıra beklenmeden gerçekleştirilir diye düşünüyor ise en kolay yolu interneti kullanmaktır. Kargoya verilecek bavulu olmayanlar nasıl yapılır konusunu öğrendikten sonra uçuşun yapılacağı havayollarının internet sitesine girmeli ve check-in işlemleri kolayca yaptıktan sonra alınan kağıt çıktı ile hiç sıra beklemeden kontrol noktalarından geçmelidir. Sıra beklemeden check-in işlemleri için ilk olarak uçak biletinin alındığı firmanın resmi web sitesine girilmelidir. İnternetten yapılacak bu işlemlerin süresi firmadan firmaya değişmektedir. Ama genellikle ortalama uçağın kalkış vaktinden 24 saat önce başlayıp bir buçuk saat yani 90 dakika kalıncaya kadar online check-in yapılabilmektedir.

Siteye girdikten sonra açılan sayfadan online check-in bölümüne girildikten sonra ad, soyadı, elektronik bilet numarası veya PNR numarası yani rezervasyon numarası ilgili alanlara dikkatli bir şekilde yazılmalıdır. Bilgi girişi yapıldıktan sonra check-in yapılması istenen yolcu isimleri seçilir. Bağlantılı tüm uçuşlar için bu işlemler yapılabilir, koltuk seçimi yapılıp koltuk değiştirme olanaklarından faydalanılabilir. Hangi koltuk alınmak isteniyorsa koltuk işaretlenir, verilecek bagaj varsa sayısı seçilir. Seçimler yapıldıktan sonra onaylama kısmına geçilir. Onaylama butonuna basıldıktan sonra işlemin kağıt çıktısı alınır. Kağıt çıktının kaybolma ihtimaline binaen bilgilerin cep telefonuna mesaj olarak gönderilmesi istenebilir. Kağıt çıktı alamayanlar havayollarının online check-in işlemleri için ayrılan bölümüne gidilirse görevli kişi uçağa biniş kartını hemen hazırlayabilir.

Kağıt çıktısını alıp internetteki işlemlerini tamamlamış olanlar ellerinde bulunan kağıt çıktı ile doğrudan kontrol noktasına gidebilir. Kontrol noktasında nüfus cüzdanı ile birlikte çıktı gösterilmelidir. Şayet bagaj varsa bagajlarını teslim etmesi gerekecektir ki bazı havayolu firmalarının internetten check-in yapanların işlerini kolaylaştırmak için özel bagaj teslim alanları bulunmaktadır. İnternet kullanmayı bilmeyenler veya işlemlerini netten yapamayanlar için kuyruk sırası beklemeden farklı bir yol yöntem fırsatı daha bulunmaktadır. O da alanda bulunan self check-in işlemleri makinelerini kullanmalarıdır. Dokunmatik olan bu makinelerde işlem yapmak için öncelikle ekrana dokunulması gerekir. Dokunulduğu an uygulama başlayacaktır. Uygulamada banka kartına ihtiyaç olacaktır. Banka kartı ile makinenin yönlendirmesi ile bütün işlemler kolaylıkla neticelendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir