Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Terminal Servisleri / Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı terminali

Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı terminali

Şu anda sadece iç hatlardaki uçakları ile hizmet verebilen Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı en yeni havaalanlarından bir tanesidir ve kurulduğu tarih olan 2013 yılından beri terminali ve diğer alanları ile hizmet vermeye devam etmektedir. Cizre – İdil Karayolu üzerinde konumlandırılmıştır ve şehir merkezine yalnızca 9 km kadar uzaklıktadır.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na ulaşmak için taksileri ya da toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Fakat özel bir araca sahipseniz havaalanında otopark imkanı da sunulmaktadır. Ayrıca buraya geldiğinizde VIP salondaki bankacılık ve sağlık hizmetlerinden yararlanmanız da mümkündür. Hiç değilse bile sunulan kablosuz internet imkanı dahilinde internette dolaşabilir ya da iş yüzünden Şırnak’a gelmişseniz raporlarınızı hazırlayabilirsiniz. Farklı olarak sürekli sakin tutulmasına özen gösterilen bu bekleme salonunda kitap, gazete, dergi ya da başka herhangi bir şey de okuyabilirsiniz. Yıllık bazda 500.000’den fazla yolcunun ağırlandığı bu havaalanı toplamda 3.500 m2’lik terminal binasında hizmet vermektedir. Son olarak eğer havaalanına yakın bir otelde kalmak niyetinde iseniz en yakın otelin 11,6 km uzaklıktaki Grand Onşar Oteli olduğunu da bilmelisiniz.

Orada ne kadar gezebileceğinizi tabi ki bilemiyoruz. Ama Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı ile Şırnak’a kadar gitmişken bu tatları denemezseniz de geziniz yarım kalır.

Şırnak’a Özgü Tatlar

• Kutlık (Şırnak usulü içli köfte)
• Perde pilavı (Tencere ters çevrildiği için bu hali alan perde pilavının dışı hamur içi ise tavuktan oluşmaktadır.)
• Serbidev (Haşlanmış yarma buğday, nane, yoğurt kurusu, kırmızıbiber ve tereyağından oluşur. Servis esnasında susam ile süslenir.)
• Hekehaşandi (Yağsız pilav ve kıyma karışımıdır.)
• Kipe (Koyun bağırsağının içine pirinç ve kıyma doldurularak hazırlanır.)
• Fıreydin (Hamurun içine toz şeker ve ceviz konarak kızartılması ve üzerine şıra dökülmesi ile oluşur.)
• Şımşipe (Bir çeşit dolmadır. Birçok sebze ile hazırlanabilinir.)
• Suryaz (Kaynatılan suryaz otu soğan ve çeşitli baharatlar vasıtası ile kavrulur. İçine ise kavurma ve türevinde etler eklenerek tatlandırılır.
• Bırınzer (Bir tatlı çeşididir. Kaynatılan şerbetin içerisine pirinç katılması ile hazırlanan bir tarife sahiptir. İçerisine zerdeçal, bal ve tarçın eklenerek asıl halini alır. Soğuk olarak servis edilir.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir