Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı

Şırnak ilinde bulunan Şerafettin Elçi Havalimanı için arazi tahsisi 2010 yılı içerisinde gerçekleştirilmiş ve havalimanı iç hat seferlerini gerçekleştirebilme adına 2011 yılında iç hatlar terminalinin inşasına başlangıç yapılmıştır.İdil ve Cizre arasındaki karayolu üzerine kurulan alandan İstanbul ve Ankara gibi noktalara uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve hem Irak hem de Suriye gibi ülkelere komşu olan Şırnak kenti bu nedenle stratejik bir öneme sahiptir. 1990 yılı itibariyle il olma hakkı elde eden kentin en önemli bölgesi ise Cizre ilçesi olup nüfusun önemli bir kısmı burada yaşam sürmektedir. Karasal iklim koşullarının hakim olduğu bölgeyi ziyaret için en uygun zaman dilimi bahar mevsimidir.

Bölgede geçmiş dönemden günümüze ören yeri ve cami gibi pek çok kültürel ve tarihi eser kalmış olmasına rağmen yörede yaşanan güvenlik sorunları turizmin gelişmesine engel olmuştur. Kent çevresinde görülmeye değer rotalar arasında Cudi Daği Antik Kenti, Hz. Nuh Türbesi ve Mir Abdal Cami gibi yerler bulunmaktadır. Bölgede yapılan etkinlikler arasında 21 Mart Nevruz Bayramı, 18 Mayıs il Olma Töreni ve haziran ayındaki Bahar ve Kültür Bayramı yer almaktadır. Şırnak çevresinde turizm ve iş potansiyeli gibi sektörlerin istenen seviyede olmaması konaklama sektörüne de yansımış olup çok fazla otel seçeneği yer almamasına rağmen konaklanabilecek uygun bütçeli tesisler bulunmaktadır.

Şırnak yemek kültürüne bakıldığında ise bulgur ve çiğköftenin harmanlanıp kızartılması ile elde edilen Kutlık, pek çok yörede de yapılan Perde Pilavı, soğan ve patlıcan gibi sebzelere pirincin eklenmesi ile elde edilen bir dolma çeşidi olan Simsipe ön plana çıkmakta ve tadılmaya değer yiyecekler arasında bulunmaktadır. Genel olarak bölgenin gelişmemiş bir yapıya sahip olması yöre halkının farklı noktalara göç etmesine sebebiyet vermekte olup tarım ve hayvancılık gibi faaliyetler de küçük çaplı bütçeler ile gerçekleştirilmektedir. Gelecek dönemde yöreye turizm, ulaşım ve sanayi gibi alanlarda yapılacak yatırımlar dolaylı olarak farklı sektörlerin de gelişimine katkı sağlayacak ve istihdam faktörü oluşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir