Cuma , Ağustos 23 2019
Anasayfa / Uçak Firmaları / Southwest Airlines kuruluşu ve sahibi kimdir?

Southwest Airlines kuruluşu ve sahibi kimdir?

Söz konusu Southwest Airlines gibi büyük firmalar olduğunda en az bugünlerine nasıl geldiği ve kuruluş aşamasında neler yaşadığı kadar merak edilen bir diğer konu da şüphesiz ki sahibinin kim olduğuna dair sorulardır. Bilmeyenler için Southwest Airlaines Rollin King, M. Lamar Muse ve Herbert D. Kelleher gibi yatırımcıların da içinde bulunduğu bir grup Teksaslı tarafından kurulmuştur. Kuruluş tarihi 1966 olmakla birlikte bu firmayı dünyaya duyuracak ilk adım olan Air Southwest Company’ye de 560.000 dolar sermaye yüklenmiştir.

1967 yılında şirket resmi olarak faaliyete geçmiş ve Texas Havacılık Komisyonu’nun (TAC) Şubat 1968’de verdiği izin sayesinde belirli güzergahlara gidip gelmesinin önü açılmıştı. İlk uçuşlarını ise 18 Haziran 1971 tarihinde gerçekleştirmişlerdi. Bu arada da önce Dallas’ta, sonra da Houston ve San Antonio’da şubelerini açtılar. O zamanlarda sadece üç adet Boeing 737 tip uçağa sahiptiler. Fakat ne var ki, üç rakip havayolu şirketi birden Air Southwest Company’ye dava açtı. Ancak 1970’deki karar da davanın bu firmanın lehine sonuçlandığını söyleyince artık daha hızlı ilerlemeye başladılar. 2018 yılına gelindiğinde Southwest Airlines’in artık 55.000’den fazla çalışanı var ve bugüne kadar en az 100 milyon yolcuyu taşıdıkları bilinmektedir. Ayrıca şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi havayolu şirketlerinden bir tanesi olduğu üzerinde durmakta da fayda var. Firma 101 farklı varış noktasında en çok tercih edilen havayolu şirketi olmakla birlikte bir de yoğunluğa göre günlük bazda 4.000’den fazla sefer gerçekleştirebiliyor. Hatta ABD Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre ülkenin en iyi yurt içi yolcu taşımacılığı yapan firması da Southwest Airlines’tır.

Firma ayrıca kullandığı uçaklar yönünden de yolcularına ayrıca bir güvenlik sağlamayı hedefliyor. Dünyanın en büyük Boeing uçaklarına sahip olan Southwest Airlines ile yolculuk sırasında internete ücretsiz olarak bağlanabiliyor hatta, tercih ettiğiniz tüm film ve dizileri de dokunmatik ekranlar aracılığı ile izleyebiliyorsunuz. Firmanın 2017 itibarı ile artık neredeyse 800 adet Boeing uçağı var ve her biri konfor konusunda oldukça iddialı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zamanın hızlı geçtiği dünyada uçakların havada yolcularını güvenilir bir şekilde ulaşmak istedikleri yere götürmeye çalıştıkları gibi, şuan o uçaklardan birinden olmak isteyip gideceği güzergaha ait uçak bilet fiyatlarını incelemek isteyen milyonlarca kişiden biride siz olabilirsiniz. Gideceğiniz güzergah ister yurt dışı uçuşu olsun, ister yurt içi uçağı olsun tüm uçuşlara ait fırsatları sizleri bekliyor. Artık Ucuz Uçak Bileti alımlarınızı erken rezervasyon imkanıyla değil günü ne kadar yakın olursa olsun size en uygun ideal uçuş planı ve biletinizi seçmeniz için fırsatlar sunulacaktır.