Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Süleyman Demirel Havalimanı

Süleyman Demirel Havalimanı

Şehir merkezine 30 km mesafede olan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı 1997 yılında hizmete girmiş, 5400 m2 lik iç ve dış hat ortak kullanımlı yıllık 1.500.000 yolcu kapasiteli terminale sahip olan Havalimanında 45 m genişlik ve 3 km lik beton pist ve 6 uçak kapasiteli boton aprona mevcuttur, haftanın yedi günü ve 24 saat hizmet veren havalimanından hergün Türk Hava Yolları – İstanbul Atatürk Havalimanına karşılıklı sefer düzenlemektedir. 3000 m2 lik ,iç hat dış hat ortak kullanımlı terminali olan havalimanının içinde insanların check-in saatinden sonra uçak beklerken zaman geçirmeleri için büfe ve kafeterya bulunmaktadır.

Hergün 14:25 de İstanbul – Isparta ve 15:20 de Isparta – İstanbul seferi düzenleyen Türk Hava Yollarının yanı sıra Süleyman Demirel havalimanı pilotaj okullarının eğitimi amacıyla da kullanılmaktadır. Belli dönemlerde İran’dan charter seferleri de düzenlenmektedir. Türk Hava Kurumu ve Asal havacılık ortaklığı ile tamir bakım ve boya hangarı da bulunmaktadır. 2015 yılında Yeşil Havalimanı belgesi alan Süleyman Demirel Havalimanı bu belge devamlılığını halen devan ettirmektedir.Teknik alt yapı imkanları ve uçak charter seferleriyle bir çok yolcuyu misafir eden havalimanı gün geçtikçe yolcu kapasitesini arttırmaktadır.

Süleyman Demirel Havalimanına ulaşım servis, taksi ve otobüs ile gerçekleşmektedir. Isparta şehir merkezinden başka burdur şehir merkezinden de havalimanı servisleri kalkmaktadır. Kendi imkanlarını kullanmak isteyenler için ise havalimanının içinde 100 araçlık otopark vardır.Özel araçlar için asla park problemi yoktur ve saatlik ücretler yüksek değildir. Gül şehri olarak bilinen Isparta havalimanı ismini ülkemize olduğu kadar doğduğu şehirin gelişiminde de çok ciddi hizmetleri olan Isparta İslamköy’lü olan 9. Cumhurbaşkanımız rahmetli Süleyman Demirel’den almıştır, önemli askeri birlikler ve üniversiteler olan şehirde ulaşıma ciddi katkılar sağlayan havalimanı önümüzdeki yıl içinde Ankara Etimesgut`ta bulunan Kara Havacılık Okulu Isparta`ya taşınması ve havalimanının askeri sivil ortak kullanımı hedeflenmektedir.Ülkemizde birçok havalimanı hizmet verirken havacılık eğitimine verdiği katkılardan dolayı farklı bir yerdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir