Çarşamba , Ekim 20 2021
Anasayfa / Uçak Firmaları / Sunexpress Sahibi ve Tarihçesi

Sunexpress Sahibi ve Tarihçesi

Sunexpress Ekim 1989 tarihinde Antalya Alanya merkezli olarak kurulmuştur. Hisselerinin %50’si Türk Havayolları diğer %50’si de Lufthansa şirketlerine ait olan bir havayolu şirketidir. Türkiye’de sırasıyla 2006 yılında İzmir’de ve 2008 yılında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında ikinci ve üçüncü şubeleri açılarak daha büyük kitlere hitap etmesi istenmiş ve şirketin büyümesi yönünde önemli bir adım atılmıştır. Nisan 1990’da Antalya’dan Frankfurt’a ilk charter seferi yapılmıştır.2010 yılında Anadolu’dan Almanya’ya ilk direkt uçuşlar gerçekleştirildi ve 2011 yılında Almanya’ya yapılan yatırım ile birlikte Sunexpress Almanya şirketi kuruldu.Sunexpress Havayolu Şirketi uçuşlarını genellikle Türkiye’de yer alan Antalya Havalimanından yurtdışına ve özellikle de Almanya’nın Berlin, Frankfurt, Münih, Bremen, Dortmund, Dresden, Köln, Leipzig ile Avusturya’nın Salzburg ve Viyana, İsviçre’nin Basel ve Zürih gibi kentlerine karşılıklı olarak gerçekleştirmektedir.

Yurt içi ve Yurt Dışı Seferler

İzmir Adnan Menderes Havalimanı kalkışlı yurtdışı seferlerinde ise bu rotalar haricinde Birleşik Krallık Londra ve Yunanistan Atina’ya da seferler düzenlemektedir. Yurtdışı seferleri haricinde yurtiçinde de Antalya kalkışlı İstanbul, İzmir, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Samsun, Trabzon ve Van; İzmir kalkışlı Adana, Konya, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Malatya, Trabzon, Kars, Kayseri gibiseferleri de bulunmaktadır. Bu seferler aktarmalı ya direkt olarak gerçekleşmekte olup ekonomi sınıfı ya da business sınıfı uçuş bileti bulmak mümkündür. Tüm bu rotalar haricinde dönemsel koşullar, artan talep ve ihtiyaçlara cevap olacak nitelikte Kuzey Afrika, Kızıldeniz gibi noktalara charter seferleri düzenlenmektedir. En son Irak Erbil kenti ile Bulgaristan Varna kentleri de Sunexpress Havayolu Şirketi’nin sefer düzenlediği şehirler içinde yerini almıştır.

Sunexpress, Anadolu Jet ve Türk Havayolları gibi diğer yerli havayolu şirketleri ile dönemsel olarak ortak uçuşlar ve çalışmalar gerçekleştirmektedir. Özellikle yaz tarifelerinde Türkiye ve Almanya merkezli 1000’i aşkın sefer düzenlenmektedir. Sunexpress uçak filosunda 64 adet Boeing 737, 6 adet Airbus A330 olmak üzere toplam 69 adet uçak bulunmaktadır. Şirket yeni dönemde de artan talepler ve modernizasyon faaliyetleri kapsamında yeni uçak siparişleri vermekte ve filosunu büyüterek ve daha modern, kaliteli hale getirip uçuşlara devam etmektedir.  Uçak içerisinde de kablosuz ağ hizmetleri, kabin içerisinde gazete ve dergi hizmetleri ile ikram kalitesinin de artırılmasıyla birlikte müşterilerinin ayrıcalıklı, konforlu ve güvenilir bir seyahat gerçekleştirmesi açısından gereken yatırımlar yapılmaktadır. Şirket bünyesinde başta Türkiye ve Avrupa ülkeleri olmak üzere 3800’den fazla personel bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir