Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Tahran 5 Uçağını Teslim Aldı

Tahran 5 Uçağını Teslim Aldı

Tahran yakın süreden beri havayolu ulaşımına yatırımlarını gün geçtikçe arttırdığı için 5 yolcu uçağını Fransa ile İtalya’dan teslim aldı. Tahran 5 Uçağını Teslim Aldı haberi doğrultusunda verilen ayrıntılara göre söz konusu yolcu uçaklarının daha önce siparişi verilen 20 adetlik siparişin ilk partisidir. İran devletin resmi ajansı olan IRNA, ATR şirketinden kendisine ait olan uçakların ilk 5 bölümlün partisini teslim aldı. Bilindiği üzere ATR İtalya ile Fransa’nın ortaklaşa üretim yaptıkları bir firmanın adıdır. Söz konusu yolcu uçakları ATR72 – 600 tipi uçaklardır. Bu uçakların yakın bir tarih itibariyle İran’ın başkenti olan Tahran’daki Mehrebad Havalimanına iniş yapmıştır. İran havayollarına ait olan bu uçakları ‘’İran Air’’ teslim almıştır. Söz konusu uçakların teslim alınması Amerika’nın İran devletine karşı uyguladığı yaptırım kararından hemen önce olması dikkatleri üzerine çekmektedir.

Bilindiği üzere İran devletinin nükleer programını engellemek amacıyla BM’nin 5 daimi üyesi yaptırım kararı almıştır. Söz konusu bu ülkeler arasında; ABD, Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere yer almaktadır. Bu doğrultuda İran Devletinin söz konusu teslim almayla birlikte Batıdan satın alacağı son büyük çaplı ticari faaliyet olarak bu olay karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere ABD başkanı Donald Trupm; İran Devletiyle imzalamış oldukları anlaşmadan çekildiklerini ilan etmişti. Böylece İran’ın düzenlediği nükleer programa karşı yaptırım kozu devreye girmiştir. Bu yaptırım kararı sadece İran devletini değil, onunla ticaret yapan tüm devletleri ilgilendirmektedir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bu yönde karar aldıktan sonra üye ülkelerin uymaları yasal zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sonuç Olarak;

Yine İran’a uygulanan yaptırımlar kapsamında ABD; kendi ülkelerine ait olan yolcu uçağı üreticilerinin bu ülkeye uçak satmayacağını duyurmuştur. Özellikle Boeing ve Airbus firmalarının söz konusu ülkeye satış yapma lisanslarının iptal edilecek olması, Tahran’ı zor durumda bırakmaktadır. Böylece Tahran kendisi için alternatif seçenekleri araştırmaya başlamıştır. Bu doğrultuda Fransa ile İtalya’nın ortakları olduğu ATR firmasıyla anlaşma imzalayarak ihtiyaç duyduğu yolcu uçaklarını bu şekilde satın alma yoluna gitmiştir. Bu doğrultuda 5 adet yolcu uçağını da teslim almış durumdadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir