Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / TALPA Önemli Duyuruyla Kaza Açıklaması Yaptı

TALPA Önemli Duyuruyla Kaza Açıklaması Yaptı

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA İranda meydana gelen kaza açıklaması yaptı ve yaşanan olumsuzlukla uçağın pilotlarının kadın olması arasında bir alaka olmadığının önemli duyurusuyla önyargılara sert tepki gösterdi. Kısa adı TALPA olan Türkiye Havayolu Pilotları Derneği Türkiye için önemli İranda düşen jetle ilgili kaza açıklaması yaptı ve meydana gelen kazanın kadın pilotlarla alakasının olmadığını yaptığı duyuruyla kamuoyunu bilgilendirdi. TALPA yaptığı açıklamada, jetin pilotlarının kadın olması konusunda yapılan yorumların tamamen önyargı ile yapıldığını ve bu değerlendirmelerin doğru olmadığını vurgulayarak yapılan açıklamalara tepki gösterdi. 8 yolcu, bir kabin memuru ve 2 pilotun bulunduğu jet Sharjah ile İstanbul arasındaki uçuşunu yaparken İran semalarında meydana gelen bir kaza neticesinde düşmüştü.

TALPA’nın Açıklamaları Şok Etkisi Yarattı

Geçen hafta meydana gelen bu olay bütün ülkeyi yasa boğarken bazı kişiler ön yargılı değerlendirmelerde bulunmuştur. Bunun üzerine Türkiye Havayolu Pilotları Derneği yaşanan olayın ve 8 vatandaş, 1 kabin memuru ve 2 pilotunu kaybetmenin acısını ifade eden bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada kazanın nasıl meydana geldiği ve nedenlerinin neler olduğunun ancak ilgili bilirkişinin yapacağı resmi araştırma, inceleme ve soruşturma sonucundan ortaya çıkacağını belirtmiştir. Daha yetkili resmi makamlar tarafından olayın nedeni açıklanmamış iken havacılıkla hiç alakası olmayanların kaza ile ilgili yaptıkları değerlendirme ve yorumların sürece olumlu bir etki yapmayacağını ve bilgi kirliliği oluşturmaktan başka bir faydası olmayacağını hatırlatmıştır. Özellikle sosyal medyada yapılan bazı insafsız yorumlar üzerinden değerlendirme yapılmıştır.

Basın organlarında, internet medyasında ve özellikle sosyal medya hesaplarında bilimsellikten tamamen uzak, havacılık kuralları ile asla bağdaşmayan bu yorumlar arasında TALPA’yı en çok rahatsız eden konu ise düşen jetin iki pilotunun da kadın olması konusunda vurgu yapılarak ısrarlı ve maksatlı yapılan yorumlar olmuştur. Kadın ve erkek ayrımının olmadığı pilotluk mesleğinde çok zor ve ciddi eğitimlerden geçtikten sonra kokpite oturmayı hak eden kadın erkek herkes pilot olabilmektedir. Yapılan açıklamada kokpite oturanların mesleklerini devam ettirdikleri müddetçe eğitime devam ederek bilgilerini yenileyerek devamlı değişkenlik gösteren havacılık gelişmelerini takip ettikleri vurgulanmıştır. Pilotların devamlı şirketleri ve resmi kurumlar tarafından denetildikleri ifade edilmiştir. Talihsiz kazanın ardından pilotların kadın olmasını bir zafiyet olarak nitelendirilenlerin vicdani değerlerden uzak yorum yaptıkları üzüntü ile belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir