Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Rezervasyon Faydaları / Tatil planları ve uçuş rezervasyonları

Tatil planları ve uçuş rezervasyonları

Herhangi bir rota üzerine yapılacak seyahatlerde ve tatil planlamalarında uçuşları ve tatili erken rezervasyon ile planlamak hem maddi yönden daha kazançlı hem de keyifli bir zaman geçirme açısından çok önemlidir. Planlama yapmadan önce gidilecek yere sefer düzenleyen havayolu şirketlerini belli bir süreç boyunca arama motorları aracılığıyla araştırmak ve sefer detaylarını öğrenmek gerekir. Burada dikkat edilecek hususlar arasında seyahatin ne kadar sürede gerçekleştiği, ekonomi ve business sınıfı seferlerin olup olmadığı ve direkt ya da aktarmalı seferlerin durumudur. Eğer aktarmalı seferler ile yolculuk yapılacak ise aktarma yapılan havalimanları ve buralarda geçirilecek tahmini bekleme süreleri de öğrenilmelidir. Birçok havayolu şirketi bilet fiyatları önceden belirlese de haftalık ya da aylık dönemler içerisinde artışlar söz konusu olabilmektedir.

Bazı havayolu şirketleri uçuş hizmeti haricinde otel transferi, ekstra bagaj hakkı gibi ayrıcalıklar da tanımaktadır. Bu tarz kampanyalardan ve özellikle de promosyon biletlerinden haberdar olabilmek adına firma mail sitelerine üye olmak avantajlı sağlayacak bir davranış olacaktır. Uçuş planlaması yaparken varılmak istenen noktaya daha uygun fiyatlarda gidilecek alternatif rotalar ya da alternatif havalimanlarını araştırmak da yolculuk maliyetlerini daha ucuza getirebilir. Planlama esnasında seyahat tarihleri ve tatil zamanı olarak esnek bir aralık belirlenirse çok daha cazip fırsatlar yakalamak mümkündür. Uçak biletleri gidilecek rotanın mevsimsel olarak artan taleplerine bağlı olarak özellikle seyahat tarihine yakın zaman içerisinde artış gösterebilmektedir. Örneğin Antalya ve Muğla gibi tatil beldelerine yaz mevsiminde ya da Bursa Uludağ ile Bolu Kartalkaya gibi kayak merkezlerine kış mevsiminde yapılan rezervasyonlar artmakta bu da dolaylı olarak uçak biletlerine ve konaklama ücretlerine yansımaktadır.

Erken planlama ile bu artışlardan daha az etkilenmek söz konusu olmaktadır. Yine rezervasyon yaparken bilet alınacak güne de dikkat edilmelidir. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle hafta sonları artan tatil planlarının da etkisiyle Cuma ve Pazar günleri için alınan biletler daha pahalı olabilmektedir. Bu nedenle hafta içerisindeki günlere denk gelecek şekilde bilet almak daha faydalı olacaktır. Buradan elde kalacak bütçeyi tatil harcamalarının diğer kalemlerinde kullanarak hem daha güzel ve keyifli hem de daha düşük bedelle zaman geçirmek mümkün hale gelebilmektedir. Yurtdışı uçuşlarda ise özellikle vize uygulaması yapan ülkelere alınacak biletlerde pasaport geçerlilik süresi , vize süresi ve gidilecek ülkeye talebin hangi dönemlerde artış gösterdiği bilinmeli ve buna göre planlama yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir