Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / THY SAFA denetiminden başarıyla geçti

THY SAFA denetiminden başarıyla geçti

SAFA yani The Safety Assessment of Foreign Aircraft Programme veya daha da açacak olursak yabancı uçaklar için güvenlik değerlendirmeleri anlamına geliyor, uçuş bakımı ve uçuşa elverişlilik türünden değerlendirmelerden farklı olarak uçakların havacılık güvenliği ve uçuş emniyeti konularında uluslararası gerekliliklerin yerine getirip getirilmediğini denetleyen bir kuruluştur.

Türk Hava Yolları şirketi (THY) Avrupa’da yapılan 133 adet denetimden başarı ile geçmesiyle birlikte Yabancı Hava Aracı Emniyet Denetimi’nden (SAFA) 0,16 puan alarak Avrupalı şirketlerinin SAFA ortalamasından daha düşük bir puan alabilme başarısını gösterdi. Avrupalı şirketlerin SAFA ortalaması 0,51 puan olurken, Türk Hava Yolları genel müdürü Bilal Ekşi sosyal medya üzerinden bir paylaşımla SAFA denetim sonucu olarak aldıkları 0,16 puanını büyük bir başarı olarak değerlendirdi. Ekşi bu haberi, Türk Hava Yollarına yurt dışında 2017 yılı içinde yapılan 133 adet  denetim sonucunda büyük başarı ile SAFA puanımız 0,16 olmuştur.” ile başlayan paylaşımını 0 (sıfır)’a yaklaştıkça ideallik arttığını belirterek devam ettirmiştir. Avrupa Birliğine üye ülkelerin havayollarının ortalamasını 0,51 puan olduğunu belirterek notunu tamamlayıp kamuoyuyla paylaşmıştır.

1 ağustos 2017 tarihli SAFA verileriyle karşılaştırıldığında: Türk Hava Yolları şirketine ait uçakların 32 otorite tarafından gerçekleştirilen ve 51 dış meydanda yapılan SAFA denetimlerinden başarıyla geçtiğini görürüz. Türk Hava Yolları, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin havayollarından çok daha iyi bir performans göstererek 0,176 puan alarak başarıya ulaşmıştır. Son verilerle beraber düşünülüp karşılaştırıldığında geçen zaman içinde Türk Hava Yolları şirketinin bir başarı aşaması kaydederek 0,016 puan daha çok 0’a yaklaşmıştır.

Biraz daha geriye, 2015 yılına gidersek Ekim ayında Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı verilerde Avrupa Sivil Havacılık Konferansı üyesi ülkelerin SAFA ortalaması 0,56’dır. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ise 0,55 puan olarak gerçekleşirken, Türk Hava Yolları şirketlerinin puanının 0,34 ile büyük bir başarıya imza attığı söylenebilir.Bu üç veri beraber düşünüldüğünde ülkemiz havayolu şirketlerinin denetimlerden denetimlere, ilerleyen yıllar için puanlarını iyileştirme bakımından istikrarlı olduğu söylenebilir. 0,34 ile 0,176 ile 0,16 puanları arasındaki 0’a doğru gidiş bu başarının tablosudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir