Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / THY Uçağı arıza yaptı kalkamadı

THY Uçağı arıza yaptı kalkamadı

Denizli Çardak Havalimanından İstanbul Atatürk Havalimanına saat 09.30’da hareket etmesi planlanan Türk Hava Yolları şirketine ait TK 2581 sefer sayılı yolcu uçağı motorunda meydana gelen teknik bir arıza nedeni ile havalanamadı. İstanbul’a yapacağı 09.30’daki uçuşunu gerçekleştirmek için Çardak Havalimanı’ndaki piste yanaşan THY yolcu uçağı yolcularını almak için hazırlıklarına başladı. Sonradan TK 2581 sefer sayılı yolcu uçağının motorundaki arıza fark edilince yolcularını alamadan uçak aprona çekilmek zorunda kaldı. Yaşanan sorun nedeni ile uçak aprona çekilince Türk Hava Yolları yetkilileri uçuşu gerçekleştirmesi için İstanbul’dan yeni bir yolcu uçağı talebinde bulundular. Yeni uçağın gelmesi ve uçuşun gerçekleşmesi için yolcuların 5,5 saat beklemesi gerekti.

Denizli şehrinden İstanbul’a yapılacak yolculukta uçağın toplam 180 yolcusu bulunmakta idi. Bekleme süresinde havayolu şirketi yetkilileri yolcuların mağdur olmaması için her türlü tedbiri aldığı bildirildi. Uçak piste geldikten sonra uçağa yerleşen yolcular uçak içinde 2 saat beklemek zorunda kalmış arızanın fark edilmesi ve uçağın uçuşa elverişsiz olduğunun anlaşılmasının ardından indirilen yolcular 3,5 saat de havalimanında beklemek zorunda kaldılar. Her türlü tedbirin alınmasına rağmen şirket görevlileri ile beklemek zorunda olan yolcular arasında gergin dakikalar yaşandı. Beklemekten yorulan yolcular, şirkete tepkiler gösterdi. İstanbul’dan gelen uçak sayesinde bu gergin bekleyiş sona ermiş ve 09.30’da gerçekleşmesi gereken uçuş 180 yolcu ile saat 15.00’da gerçekleşmiştir.

Yapılan araştırmalara göre hava yolu ulaşımı diğer ulaşım vasıtalarına göre hem daha güvenli hem de daha hızlıdır. Konforu, hızı ve güveninden dolayı son dönemlerde daha çok tercih edilen hava ulaşımında da bazen istenmeyen aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu aksaklıklar olumsuz hava koşullarından, uçak arızalarında, yolcu beklemeden, rahatsızlıklardan kaynaklanan çeşitli sebeplerden olabiliyor. Bu tür durumların yaşanması yolcular tarafından gerekli açıklama yapıldığında, soruna çözüm üretilmesi için çaba sarf edildiği görüldüğünde hoş karşılanmaktadır. Aksi durumlarda yani havayolu şirket görevlileri yolcuların ihtiyaçları ile ilgilenmeyip gerekli açıklamaları yapmadıkları zaman çeşitli gerginliklerin yaşanması kaçınılmaz oluyor. Bundan dolayı yapılacak yolculuklarda alanında kendini ispatlamış, hizmet kalitesi yüksek hava yolu firmalarının tercih edilmesi bu tür olumsuzlukların çözümünü kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir