Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / THY uçağı kalkışta kuyruk sürttü

THY uçağı kalkışta kuyruk sürttü

İstanbul Atatürk Havalimanından Nijer seferini yapmak üzere kısa adı THY olan Türk Hava Yollarına ait TK-541 sefer sayılı Boeing 737 tipi yolcu uçağı kalkışta tam havalandığı sırada kuyruk sürttü ve uçağın pilotu iniş için izin istedi. Türk Hava Yolları firmasına ait Nijer seferini yapmak üzere havalanan uçak kalkışta kuyruk sürttü ve sürtmenin etkisi ile uçağın kaptan pilotu iniş izni için Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ile irtibata geçti. İstanbul Atatürk Havalimanından akşam saat 18.50’de havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı kalkışta piste kuyruğunu sürtünce havada yakıt tankı boşaldı. Yakıt tankı boşalan uçağın pilotu Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ile irtibata geçti.

Anında THY Uçağı İniş İzni İstendi

Afrika’nın Batı kısmında bulunan Nijer ülkesinin başkenti Niamey’dir. Niamey’de bulunan Diori Hamani Uluslararası havalimanına ülkemizden sadece Türk Hava Yolları firmasının direkt uçuşu bulunmaktadır. İki kent arasında direkt olarak yapılan uçuşun süresi 3 saat 55 dakika sürmektedir. Akşama doğru saat 18.10’de Atatürk Havalimanından başlayan yolculuk 22.05’de Diori Hamani Uluslararası Havalimanına inişle bitmektedir. Aktarmasız uçuşların dışında bir veya iki aktarmalı seferler de yapılmaktadır. Aktarmalı olarak yapılan seferler Tunisair, Air France, Ethiopian Airlines ve Türk Hava Yolları firmaları tarafından yapılmaktadır. Aktarmalı uçuşlar en az 12 saat 55 dakika sürerken en uzunu 30 saat 30 dakikadır. Aktarmanın süresi aktarma nokta sayısına ve bekleme süresine göre değişmektedir.

Nijer karasal iklimin etkisinde bir ülke olup sok sıcaktır. Dünyaca ünlü Sahra Çölü bu ülkede bulunmaktadır ki Avrupalı araştırmacıların kazılarda tarih öncesine ait birçok kalıntı bulunmuştur. Kazılardan çıkan kalıntılar ve Sahra Çölü bu alanda ilgisi olanların dikkatini çektiğinden dolayı ülkeye gelen turist sayısı oldukça fazladır. Ülkemizden de Nijer’e gitmek isteyenler sadece İstanbul’dan yapılabilmektedir. Nijer’e gelen turistler ülke içindeki yolculuklarını ancak otobüs veya minibüsler ile gerçekleştirilmektedir. Diori Hamani Uluslar arası havaalanına gelen bir kişi ülkenin farklı bir şehrine geçmesi için şehirlerarası otobüsleri kullanması gerekecektir. Gelen turist sayısı çok olduğundan ülkenin her yerinde konaklamak için uygun fiyatlı oteller bulunmaktadır. Eğlenme için ülkede açılmış olan birçok eğlence noktası bulunmaktadır ki yerel halk ve turistler buralarda eğlenme imkanı bulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir