Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Tokat Havalimanı

Tokat Havalimanı

1988 yılında inşa edilen Tokat Havalimanı 1995 yılı itibariyle DHMI Genel Müdürlüğüne devredilmiştir ve belli bir süreç boyunca faaliyetlerin durduğu havalimanında uçuşları 2006’dan itibaren devam etmeye başlamıştır. Sadece iç hat seferlerinde kullanılan alanın terminali 560 metrekare alana kurulmuştur. Havalimanı uçuş operasyonları için saat 08.30 ile 17.00 arasında hizmet vermektedir. Şehir merkezine 20 kilometre mesafede bulunan alanın 60 araç kapasiteli otoparkı bulunmaktadır. Bölgeye İstanbul, İzmir ve Ankara gibi kentlerden direk uçuşlar yapılmaktadır.Hem Karadeniz hem de İç Anadolu bölgesinde toprakları bulunan Tokat ilinde yaklaşık olarak 120 bin nüfus bulunmakta olup bölgede geçmişten günümüze Hitit, Pers ve Makedon gibi uygarlıkların hakimiyeti olmuştur.

Tokat Havalimanı çevre bölgesi tarımında karpuz, şeker pancarı ve tütün gibi ürünler ön planda olup sanayi sektöründe ise şeker fabrikası, kereste fabrikası ve meyve suyu fabrikası yöre halkı için iş potansiyeli oluşturmaktadır. Bölgede gezilecek yerler arasında dünyanın 8. Harikası olarak gösterilen Ballıca Mağarası, Roma döneminden kalan Sulusaray Antik Kenti, bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisi olma özelliğine sahip olan Sulusaray Çarşısı ve Tokat Kalesi gibi noktalar bulunmaktadır. Karasal iklim koşullarının etkili olduğu bölgede genel olarak sert bir hava yapısı bulunduğu için turistik ziyaretlerde en uygun dönem yaz mevsimidir. Tokat çevresinde gelişmiş imkanlarla ve müşteri memnuniyeti prensibiyle hizmet sunan 3 ve 4 yıldızlı konaklama tesisleri mevcuttur.

Yöredeki en popüler konaklama tesisleri arasında Grand Alin Otel, Tower Çavuş Otel ve RMS Atlas Otel bulunmaktadır. Tokat Havalimanından inice Tokat yemek kültüründe ise nohut ve etle yapılan bir yemek olan Keşkek, Tokat Kebabı, Etli Dolma ve Cevizli Çörek gibi lezzetler ön plana çıkmaktadır. Bölge gece hayatında ise canlı müzik ve çeşitli gösterilerin düzenlendiği Vitamin Bar ve Destan Cafe gibi eğlence mekanları bulunmaktadır. Yörede gerçekleştirilen etkinlikler arasında ise Kültürel Etkinlik ve Çilek Festivali, Geleneksel ve Kültürel Erbaa Etkinlikleri gibi kutlamalar yer almaktadır. Tokat kentinden hediyelik eşya almak isteyen misafirler için zile pekmezi ve sarma yaprağı gibi gıdaların yanı sıra bakırcı ve antikacılarda yapılan el işi ürünler satışa sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir