Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Trabzon havalimanı 1 günlüğü kapatıldı

Trabzon havalimanı 1 günlüğü kapatıldı

Trabzon Havalimanı pistten çıkan Ankara ile Trabzon seferini yapan Pegasus Havayollarına ait PC 8622 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının bulunduğu yerden kaldırılması için bir gün uçuşlara kapatıldı. Yolcu uçağı saat 23.30 sularında Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada manevra yaparken henüz bilinmeyen sebeplerle kontrolden çıktı. Kontrolden çıkan uçak pistin kuzey yönüne bulunan deniz tarafına doğru yöneldi. Kazanın ardından başlatılan tahliye çalışmaları çok kısa bir süre içerinde gerçekleştirildi ve 162 yolcu ile uçağın mürettebatı pratik bir şekilde tahliye edildi. 13 Ocak’ta indikten sonra pistten çıkıp yamaçta asılı kalan uçağın kurtarılması için Devlet Hava meydanları işletmesine bağlı Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Birimleri çalışmalar başlattı.

Uçağın saplandığı yerden kaldırılması amacıyla gerçekleştirilecek çalışmaların daha verimli yapılabilmesi için sabahın erken saatlerinden itibaren havalimanı bir gün uçuşlara kapatıldı. Trabzon Havalimanı hava trafiğine kapatılınca, havaalanına inecek uçaklar yakın iller olan Erzurum Havalimanı, Erzincan Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı ve Samsun Çarşamba Havalimanı’na yönlendirildi. Uçağın kaldırılması için 300 ve 500 tonluk iki vinç bölgeye yönlendirildi. İki vinç ile alana gelen havalimanı görevlileri uçağın güvenle sahaya alınmasına ilişkin çalışma planlarını ve faaliyetlerini titizlikle yürütmektedir. Bir günlüğüne hava trafiğine kapatılan havalimanı sabahın erken saatlerinde uçuşlarına yeniden başladı, yapılamayan seferler gecikmeli olarak yapılmaktadır. Olayın ardından pistten çıkan uçak ile ilgili Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Kaza meydana geldikten sonra Pegasus Havayolları yetkilileri en erken saatlerde gelerek pistten çıkan uçak hakkında inceleme başlattı. Çevre haklı uçağı cep telefonları ile görüntülediler. Havalimanı kullanılmadığı için Trabzon’a gelmek isteyen havayolu yetkilileri havayolu ile Ordu-Giresun Havalimanı’na uçak ile gelip oradan da sabah saatlerinde kara yolculuğu yaparak olay yerine gelmişlerdir. Heyet uçağın pilotları, kabin görevlileri ile görüştükten sonra uçağın pistten çıktığı alan ve uçakta incelemeler yaptı. Yolcuların özel eşyalarının birçoğunun uçağın baş üstü kabinlerinde, valizlerin ise uçağın bagaj kısmında olduğu öğrenildi. Uçağın yamaçtan nasıl çıkarılacağı ve bagajların nasıl kurtarılacağı ile ilgili çalışmalar başlatıldığı bildirildi. Heyetin uçak gövdesinin bulunduğu yerden çıkarılması ile ilgili rapor da hazırladıkları bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir