Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Havalimanları Tanıtımı / Trabzon Havalimanı Belgeseli

Trabzon Havalimanı Belgeseli

Trabzon Havalimanı 1957 yılında hava meydanı olarak, öncelikle askeri alanda hizmet vermek üzere hizmete açılmış olup, 1995 yılında havalimanı olarak tarifeli- tarifesiz yurtiçi ve yurtdışı havayolu çalışma statüsü kazanmıştır. 1998 yılında geçici hudut kapısı olarak ilan edilmiş, bu tarihten itibaren 24 saat üzerinden çalışmaya açılmıştır. Doğu Karadeniz bölgesinin tam ortasında yer alan en büyük il olan Trabzon, karayolu ulaşımı çok zor olan bir noktadadır. Bu sebeple havayolu ulaşımı büyük önem kazanmaktadır. Denize paralel konumda bulunan havaalanı tek piste sahiptir. Geçmiş yıllarda yıllık 2 milyon yolcu trafiği sağlanırken yeterli olan havaalanı, son yıllarda artan yolcu talebi dolayısıyla yeterli gelmemektedir. Yolcu talebini karşılamak amacı ile geliştirme çalışmaları yapılmakta olup, ikinci pisttin yapılması gündemdedir.

Trabzon havalimanı uluslararası sivil havacılık teşkilatlarından IATA da TZX, ICAO da LTCG kodu ile belirlenmiştir. Havaalanı şehir merkezi içinde yer almaktadır, dolayısıyla limana ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir. Özel araç trafiğini karşılamak için 400 araçlık otoparka sahiptir. Havalimanında yolcuların rahat ve huzurlu seyahat etmeleri için her türlü kolaylık düşünülmüştür. Limanda araç kiralama büroları, emniyet bürosu, cafeler ve vergisiz alışveriş alanı dutyfreev.b bulunmaktadır. Havalimanına tüm yerli firmalar yurtiçi ve yurtdışı tarifeli seferler düzenlemektedir. Ayrıca kargo ulaşımı için yoğun olarak kullanılmaktadır. Kafkaslar ve güney Rusya’ya açılma kapısı olan Trabzon, bu bölgelerden gelen turizm potansiyelini de karşılamaktadır.

Havalimanı hizmet kalitesini arttırma çalışmalarına da devam etmektedir. Bu amaçla yapılan düzenlemeler ile DHMİ sivil havacılık genel müdürlüğü tarafından verilen Yeşil Havalimanı sertifikasını almaya hak kazanılmıştır. Böylelikle hem doğa hem insan sağlığına saygılı hizmet sunulmaktadır. Yine sivil havacılık genel müdürlüğü tarafından yürütülen engelsiz havalimanı projesi kapsamında gerekli düzenlemeler yapılarak, engelli yolculara engel çıkarmayan hizmetler sunulması sağlanarak, engelsiz havalimanı sertifikası alınmıştır. Belirtildiği üzere Karadeniz bölgesinde karayolu ulaşımının, doğa şartlarından dolayı oldukça zor olması sebebiyle, Giresun – Ordu illeri arasına yeni havayolu yapılarak Trabzon havalimanının yoğunluğu bir ölçüde azaltılmıştır. Ayrıca Trabzon’a oldukça yakın Rize ili civarına yeni havalimanı yapılması planlanmakta, bu sayede havalimanının yoğunluğunun diğer havalimanlarına dağıtılması düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir