Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Trabzon pisten çıkan uçak ne olacak

Trabzon pisten çıkan uçak ne olacak

13 Ocak 2018 tarihinde Ankara-Trabzon seferini yapan PC8622 sefer sayılı TC-CPT tescilli Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı havalimanına indikten sonra pistten çıkmış ve saplandığı yerden teknik ekip sayesinde çıkarılmıştır. Pegasus Havayolları’na ait olan yolcu uçağı Cumartesi günü Trabzon Havalimanı’na indikten sonra kontrolden çıkıp saat 23.30 civarlarında pistin kuzey yönüne deniz tarafına yöneldi. Pistten çıkan uçak denize 25 metre kala yamaca saplanmıştı. Saplandığı yerden 100 kişilik ekibin planlı çalışması neticesinde 5 gün sonra çıkarılmıştır. Kaza yerinden çıkarılan uçak teknik bakıma alındı. Teknik bakımda yapılan incelemeler neticesinde uçağın tekrar uçurulup uçurulmayacağı konusunda hava yolu yetkilileri ve teknik uzmanları karar verecek.

İniş takımları balçığa gömülen uçakta bulunan 162 yolcusu ve 6 kişilik mürettebatı, teknik ekipler tarafından tahliye edildi. Tahliye edilen uçağın saplandığı yerden çıkarılması için havalimanı sabah saat 04.00’ten itibaren bir günlük bir süre için uçuş trafiğine kapatılmıştır. Kapatılan havalimanına iniş yapacak olan uçaklar Erzurum, Ordu-Giresun, Samsun, Erzincan Havalimanlarına yönlendirildi. 100 kişilik ekip, 500 ve 300 tonluk iki vinç yardımı ile uçak sağlandığı yerden çıkarılması için çalışmalar yapmış ve beş gün sonra bulunduğu yerden güvenli bir şekilde çıkarılmıştır. Sigorta şirketi yetkilileri, uzman teknik ekibin incelemesi sonuçlandıktan sonra uçak hakkında karar verecek. Olay ile ilgili havalimanı Mülki Amiri, Ortahisar Kaymakamı, havalimanı Baş Müdürü basın açıklaması düzenledi.

Bir gün hava trafiğine kapatılan havalimanında uçak kurtarma operasyonu başarı ile tamamlandığı için alan 02.15 saati itibariyle yeniden trafiğe açılmıştır. Uçağın saplandığı yerden çıkarılması için adeta çamurdan iğne ile kurtarma çalışması yapılmıştır. Hava tahminlerine göre yağmur yağma ihtimali olduğu için olabilecek en pratik şekilde gerçekleştirilen operasyon, hiç kimsenin burnu bile kanamadan bitirilmiştir. Uçakta yolculara ait bulunan bagajların en uygun zamanda nakledilmesi için gerekli işlemler yerine getirilmiştir. Uygun bir alana nakledilecek olan bagajların teslimatı ile ilgili havayolu firmasının özel bir planlama yaptığı bilinmektedir. Uçağın tekrar uçması konusu ve ne kadar maliyet ile uçabileceği, neyin daha ekonomik olacağına Pegasus Havayolu firması kendi karar verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir