Perşembe , Mayıs 26 2022
Anasayfa / Uçak Haberleri / Türk Hava Yolları VIP Jet alacak

Türk Hava Yolları VIP Jet alacak

Türkiye’nin en önde gelen havayolu şirketi Türk Hava Yolları Airbus’ın ACJ kurumsal jet serisinden 1 adet ACJ318 tipi uçağı VIP hizmetlerinde kullanmak üzere VIP filosuna katmaya hazırlanıyor. Türk Hava Yolları Kamu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada “Ortaklığımız Yönetim Kurulunca, VIP hizmetlerde kullanılmak üzere 1 adet ACJ318 tipi uçağın satın alınmasına karar verilmiştir.” denildi. Türk Hava Yolları’nın filosuna katacağı ACJ318 nasıl bir uçak olduğu da merak konusu. Airbus’un ACJ serisinde birbirinden farklı büyüklükte ticari jetler bulunmakta.ACJ318, ACJ serisinin en küçüğü olmakla beraber, eski A318 model uçağın kasası baz alınarak üretilmiş olmasına karşın iş jetleri sınıfında en geniş kabine sahip jet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uçuş menzilinin 7800 kilometreye kadar ulaşabildiği model olan ACJ318 modeli jete, beklenmeyen bir kriz esnasında otomatik elektronik aksamın iptal olması durumunda elle kontrole imkân sağlayan Northrop Grumman, Thales and Rockwell Collins’e ait elektronik sistemler yerleştirilmiş. Fiyatı konusunda airtravelgenius.com adresinde 74 milyon dolara ulaşmakla birlikte 8 ile 18 kişi arasında taşıma kapasitesi olduğu belirtilmekte.ACJ318 türü bu jetlerin lounge alanları istendiği takdirde yatak odasına, banyoya veya bagaj alanına dönüştürülebilmekte.2 adet CFM56-5B9 motor bulunan ACJ318 modeli jetlerde, bu motorun sağladığı güçle saatte 870 kilometre sürate kadar çıkılabilmektedir. Bir hayli kaliteli VIP filosu olan Türk Hava Yolları şirketinin VIP filo tablosu ise şöyle idi: 11 uçak 3 helikopter. 12 uçak ve 3 helikopterlik bu VIP filosu 2016’da tam 2575 saat uçuş yaptı.

Helikopter modellerine baktığımızda A330-200 tipi uçak filodaki en yeni uçaklardan birisi. Uçağın içinde toplantı salonu, özel dinlenme alanlarının ve kalabalık uçuşlarda kullanılmak üzere first class koltuklarından oluşan bölüm de yer almakta. A319CJ tipi uçakYaklaşık 9 saat havada kalabilmekle beraber bu uçağın menzili ek yakıt tanklarıyla 8 bin km’ye kadar ulaşabilmekte. Gulfstream G550 ise İstanbul-Los Angeles arasında duraksız uçabiliyor. Gulfstream G450’ninmenzili ise 8000 km. Cessna Citation V tipibu uçaklar 8 yolcu kapasiteli. Bu uçaklar harici filoya ait 3 adet Sikorsky S-92 model helikopterler de bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir