Çarşamba , Ekim 20 2021
Anasayfa / Uçak Haberleri / Türk Jeti İran Semalarında Düştü Kurtulan Yok

Türk Jeti İran Semalarında Düştü Kurtulan Yok

Birleşik Arap Emirlikler ile İstanbul arasında uçuş yapmakta olan Başaran Holdinge ait olduğu kaydedilen TC TRB tescilli Bombardier CL604 Challenger tipi Türk jeti İran semalarında iken düştü ve içinde bulunan 11 kişiden kurtulan yok. Şarikadan İstanbula gelmekte olan 8 yolcu, 1 kabin memuru ve 2 pilotun bulunduğu Türk jeti İran semalarında nedeni daha belirlenemeyen bir sebepten dolayı düştü ve içinde bulunanlardan kurulan yok. İran’ın güneydoğusunda bulunan Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinin Şehrekürd şehri yakınlarındaki Durk Enar köyü yakınlarına düşerek alev aldığı ileri sürüldü. Jette bulunanların, kaptan pilot Beril Gebeş, ikinci pilot Melike Kuvvet ve yolcuların ise Mina Başaran, Zeynep Coşkun, Liana Hananel, Aslı İzmirli, Jasmin Baruh, Sinem Akay, Ayşe And ve Burcu Urfalı olduğu bilinmektedir.

Meydana gelen kaza ile ilgili özel jetin kaza yaptığı alandan olay yeri inceleme faaliyetlerinin vali yardımcısının koordinasyonu ile yapıldığını ve ülkemizin İran Büyükelçilik Müsteşarının da yapılan çalışmalar ile yakında ilgilendiği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından açıklandı. Olay için Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu’ndan 2 kişi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden 2 uzman, 3 kişi de AFAD’dan olmak üzere 7 kişinin İran’a gittiği bildirildi. 11 kişinin cenazelerine kaza yerinde ulaşıldığı, cenazelerin acil durum yönetim merkezine taşınmasının ardından adli tıp ve kimlik belirleme çalışmalarının ardından ailelerine teslim edileceği bildirilmişti. İran Ulusal Sivil Havacılık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, jetin yerel saatle 16.59’da İran hava sahasına girdiği, 18.09 civarında (TSİ 17.39 ) düştüğü belirtildi

Kaptan pilotun bölgedeki hava trafik kontrol merkezi ile iletişime geçtiği jette yaşanılan teknik arıza nedeni ile alçalma talep ettiği ve bunun ardından jetin irtifa kaybederek hızla radardan kaybolduğu bildirildi. Gece saat 03.00 civarlarında olay yerine giden İran’lı dağcılardan oluşan arama kurtarma timinin 8 cenazeyi teşhis ettikleri fakat diğer cenazelerin yanık ve parçalanma nedeniyle teşhis edilemediğini Kızılay Kurumu Arama Kurtarma Birimi Başkan Yardımcısı Rıza Zahiri tarafından açıklandı. Dağda bulunan kara kutunun da yasal işlemler ardından Türkiye’ye teslim edileceği vurgulandı. İşadamı Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran’ın kız arkadaşlarıyla Dubai’ye bekârlığa veda partisine gittiği ve dönüşte korkunç kazanın yaşandığı ve bu kazanın Türk sivil havacılığındaki ilk ölümlü iş jeti kazası olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir