Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Uçak Firmaları / Turkish Airlines ( THY ) ne zaman kuruldu

Turkish Airlines ( THY ) ne zaman kuruldu

Mayıs 1933 tarihinde Turkish Airlines ( THY ) ulusal havayolu şirketi olması amacıyla merkezi İstanbul olmak üzere kurulmuş ve başlangıçta Havayolları Devlet İşletme İdaresi ismini kullanmıştır. 1935 yılına kadar Milli Savunma Bakanlığına daha sonra da Bayındırlık Bakanlığına bağlanmıştır. TurkishAirlines ilk seferini İstanbuldan Eskişehir aktarmalı Ankara uçuşu ile 1933 yılında gerçekleştirmiştir. Mayıs 1955 tarihinde ismi Türk Havayolları Anonim Ortaklığı adını almış havayolu ile yapılan her türlü taşımacılık faaliyetlerini yürütmek üzere hükümet tarafından yetkilendirilmiştir. Türk Havayolları Anonim Ortaklığı 1956 yılında yaklaşık 60 milyon lira sermaye ile faaliyetlerine başlamıştır. İlerleyen dönemlerde uçuş faaliyetleri kapsamını artırmak amacıyla Türk Havayolları Teknik Anonim Şirketi ve Turkish Cargo gibi oluşumlar da kurulmuştur.

Turkish Airlines ilk yurtdışı uçuşunu 1947 yılında Yunanistan Atina şehrine gerçekleştirmiştir. Bu uçuş Orhan Ayata ve Adil Önder isimli pilotlar ile ve Ankara’dan saat 10.00 kalkışlı sefer ile İstanbul aktarmalı olarak yapılmış ve yaklaşık 3 saatlik süre zarfında Atina’ya ulaşılmıştır. TurkishAirlines 1984 yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü olmuş ve 1985 yılında Uzakdoğu ve Atlantik bölgelerine uçuşlara başlamıştır.TurkishAirlines yapılanmasında 2006 yılında yapılan değişiklik sonucu hisselerin yaklaşık %51’lik kısmı borsada halka arz edilmiş geri kalan %49’luk kısmı da Özelleştirme İdaresi Başkanlığına ait olmuştur.TurkishAirlines dönemsel olarak Sık Uçan Yolcu Programı ve Miles andSmiles gibi oluşumlar içerisinde yer alarak kalitesini ve büyümesini artırmak için çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca Bosna Hersek Havayolları gibi uluslararası satınalmalar gerçekleştirmekte ve birçok farklı noktaya diğer havayolu şirketleri ile ortak uçuşlar gerçekleştirmektedir.

Turkish Airlines bugün dünya üzerinde başta Avrupa ve Asya ülkeleri olmak üzere Uzakdoğu, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika gibi bölgelerde yer alan ülkelere de dönemsel koşullar ve artan ya da azalan müşteri Portföyüne bağlı olarak meydana gelen değişimlere göre seferler düzenlemektedir. Ekim 2016 tarihinde Genel Müdürlük makamını Doç. Dr. Temel Kotil’den Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Bilal Ekşi devralmıştır. TurkishAirlines filosunda Airbus A319, A320, A321, A330, A340 ve Boeing 737 ve 777 gibi farklı modeller uçakları bulunmaktadır. Şirket büyümesi ve modernizasyonu kapsamında da yeni uçak siparişleri verilmekte ve filosuna yapılan yatırımlar sürdürülmektedir. TurkishAirlines Dünya üzerinde tanınırlık ve daha çok noktaya ulaşmak hedefiyle çeşitli spor kulüpleri, uluslararası organizasyonlar gibi kurum veya faaliyetlere sponsor olarak reklam ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir