Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçağa binmeden önce yapılması gerekenler

Uçağa binmeden önce yapılması gerekenler

Hava yolu ile seyahatler öncesinde birtakım aşamaların yapılması yolcunun sorunsuz bir şekilde seyahat etmesini sağlayacağından dolayı uçağa binmeden önce yapılması gerekenleri sizin için derledik. Karayolu taşımacılığını kullananların bildiği gibi otobüse hareket saatinden yarım saat önce de binseniz son dakikada da binseniz bir şey değişmez, hatta bagajınızı en üste koyacağınız ve yolculuk bitişinde herkesten önce alacağınız için geç binmek avantajlı bile olabilir ancak uçak yolculuklarında durum böyle değildir. Check in işlemini yapmada geç kalırsanız, havaalanına zamanında gelmezseniz, uçak kabinine alınamayan eşyalarınızı yanınızda taşırsanız ya da benzeri planlanmayan durumlar yolculuğunuzu istediğiniz gibi geçirmenizi engelleyebileceğini göz önünde bulundurarak aşağıdaki önerileri göz atmanın faydalı olacağını düşündük.

Keyifli bir uçak yolculuğu öncesi yapılması gerekenleri hep birlikte göz atalım. Seyahat anı yaklaştıkça artan heyecan pasaport, kimlik, bilet gibi belgeleri almayı unutturacağından dolayı belgeler önceden hazırlanmalı. Check in işlemini bilet aldığınız şirketin internet sitesinden yaparsanız rahat edeceğiniz koltuğu seçme şansını yakalarsınız ancak check in işlemini havaalanına bırakırsanız size koltuk seçme şansını vermez. Havaalanına ulaşım süresini ve havaalanında olunması gereken süreyi hesap ederek yola çıkılmalı. İç hat yolculuklarında 1 saat önce havalimanında olmak yeterli iken dış hat yolculuklarında bu süre 2 saat olmakta hatta yoğunluğun yaşandığı dönemlerde 4-5 saati bulduğundan bu süreleri dikkate alarak konakladığınız yerden çıkmanız çok önemlidir.

Konaklama yeri ve terminal arasında geçecek olan süre ulaşım aracına göre değişeceğinden dolayı hangi araçla yolculuk yapılacaksa ona göre zaman planlaması yapılmalı. Mesela ulaşım aracı olarak ‘shuttle’ kullanılacaksa ve terminale ulaşım süresi 45 dakika sürecekse uçağın kalkışından en az 1 saat 45 dakika öncesinde shuttle aracının sizi almasını talep edin. Eşyalarınızı hazırlarken kabine girişine izin verilmeyen parçaları yanınıza alacağınız çantaya kesinlikle koymayın, hangi malzemelerin ve hangi ebatta olanların kabine alındığını önceden internetten araştırabilirsiniz, kontrol esnasında böyle çöpe giden çok eşya ile karşılaşıldığını yeri gelmişken belirtelim. Havaalanına vardığınızda öncelikle bavullarınızı teslim edin, sonra da kontrol noktasından geçip uçağa doğru ilerleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir