Çarşamba , Ocak 26 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçağın Kalkış Saatine Yetişememe Durumu

Uçağın Kalkış Saatine Yetişememe Durumu

Havayolu firmalarının uçağa yetişememe durumunda olanları bekleme gibi bir imkanı olmadığından uçağın kalkış saatine çok dikkat edilmeli ve her zaman yaşanabilecek geç kalma durumları için ilk yapılması gerekenler öğrenilmelidir. Diğer ulaşım vasıtalarına göre uçağın kalkış saatine yetişememe durumunda prosedürün çok fazla olması ve bu gibi durumlarda yolcuların ilk olarak yapılması gerekenler konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmaması can sıkıcı olmaya yetmektedir. Şunu ifade etmek gerekir ki uçağı kaçırma durumunda olan birinin ilk yapması gereken hiç vakit kaybetmeden biletin alındığı havayolu şirketinin bürosuna gitmektir. Şirketin durumdan haberdar edilmesi yolcuya bazı fırsatlar sağladığı söylenebilir. Her firmanın yolcunun geç kalarak uçağı kaçırması durumlarındaki uygulaması farklıdır.

Geç kalınarak uçak kaçırıldığında bilet ücretinin iade edilip edilmemesi kararı firmadan firmaya, uçak biletinin sınıfına ve şartlarına göre değişmektedir. Ülkemizdeki havayolu şirketleri genellikler ekonomi sınıfındaki uçuşların ücretlerini ister yurt içi isterse yurt dışı olsun iade etmemektedir. Ancak firma yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde, yetişmeme durumunun haber verildiği süreye göre ve alınan bilet için geçerli olan iptal ve iade şartlarına göre durum değerlendirilmesi yapılmaktadır. Gidiş ve dönüş için alınmış olan biletlerde dönüş biletinin kullanılıp kullanılmayacağı yine havayollarının genel kriterlerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı firmalar yolcularını mağdur etmemek için dönüş için ayarlamalar yaparken bazıları gidiş ve dönüş aynı bilet olduğu ve gidiş uçuşu yapılmadığı için yandığını ifade ederek dönüş hakkını kullandırtmazlar.

Uçağın Kalkış Saatine Yetişememe Durumunda ne yapmalısınız?

Bu tür olumsuzluklara karşı uçak bileti alınırken muhakkak iptal, iade ve değişim şartlarının incelenmesi gerekir. Yurt içi uçuşların maliyeti düşük olduğundan çok önemli olmayabilir belki fakat yurt dışı uçuşları için bu büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayıdır ki uçağın kaçırılması durumunda firmaların ve alınan biletlerin şartları değişiklik gösterdiğinden alınırken açıklamalar dikkatli bir şekilde okunmalı ve öyle alınmalıdır. Ayrıca bu tür durumlarda yaşanılan sıkıntı firmanın yetkilisine anlatılırken olabildiğinde nezaketli ve sakin olunmalıdır. Ne kadar nazik anlatılır ise karşıdaki yetkilinin sorunuza çözüm bulması o kadar kolaylaşır. Kaçırılan uçakla birlikte biletin yanmaması ve biletin farklı bir tarihe erteleme işlemlerinin yapılabilmesi için seyahat sigortası almayı ihmal etmemek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir