Pazartesi , Haziran 27 2022
Anasayfa / Seyahat Önerileri / Uçak Bileti nasıl iptal edilir

Uçak Bileti nasıl iptal edilir

Bir aksilik yaşadıysanız yolculuğunuzu acil olarak iptal ettirmeniz gerekirse uçak biletinizi az miktar karşılığında iptal etme şansınız bulunmakta, uçak bileti aldığınız firmanın müşteri hizmetlerini arayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Zira pek çok kişi uçak biletinin nasıl iptal edileceğine dair bir bilgiye sahip olmamaktadır. Bu kapsamda günümüzde çok seri bir şekilde uçak bileti iptal etmenin mümkün olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Çünkü hem internet teknolojinin çok gelişmiş olması hem de farklı uygulamaların uçak bileti iptal edilmesine müsaade ediyor olması bu durumu mümkün kılmaktadır. Uçak bileti iptal edilesi söz konusu olduğunda havayolu işletmelerinin sözleşmelerinden düzenlemeler devreye girmektedir. Zira iptal durumlarının düzenlenmesi, havayolu firmasının sözleşmesinin içeriğine göre şekillenmektedir. İptal, iade ya da değişiklik talepleri havayolu firmalarının sözleşmeleri uyarınca gerçekleşmektedir.

Uçak bileti iptal edilmesi için öncelikle uçuş saatinden en az 2 saat önce haber verilmesi şart olmaktadır. Bazı havayolu firmalarının sözleşmelerinde bu zaman dilimi 12 saate kadar çıkabilmektedir. Bunun için havayolları firmalarının sözleşmesinde yazan süre asıl olarak belirleyici olmaktadır. Şayet belirtilen süreler geçirilmemişse hem mobil cihazlarla hem de web siteleri aracılığıyla havayolu şirketinden biletin iptal edilmesi talep edilebilmektedir. İptal işlemleri sırasında geçerli bir nedeninizin bulunuyor olması sizin çok daha seri bir şekilde biletinizin iptal edilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra havayolu firmasının iptallerle ilgili tutumu da uçak bileti iptali işlemlerinin temel belirleyicisi olmaktadır.

Havayolu firmaları, müşteri odaklı bir hizmeti benimsedikleri için genel olarak müşterilerden gelen iptal taleplerine olumlu yanıt vermektedir. Bu noktada müşterinin talebini doğru ve zamanında ulaştırmış olması önem kazanmaktadır. Bunun yanı sıra iade talebinin iptal işleminin ardından bulunup bulunmaması da önemli olmaktadır. Zira bazı firmalar, iptal durumunda iade de bulunmamaktadır. Bazı firmalar ise iade durumu söz konusu olduğunda fiyat kesintisine gitmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında iptal işlemi söz konusu olduğunda biletlerin tarihinin değişiminin yapılması işlemlerinin oldukça seri bir şekilde yapıldığını söylemek mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra bilet iptali söz konusu olduğunda temel belirleyici kıstasın, sözleşme olduğu da bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir